btbilgi

Türkiye’nin dijital ödeme ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak amacıyla Visa tarafından başlatılan ilk startup destekleme programını meyvelerini veriyor. Girişim hızlandırma programı Hackquarters ile birlikte hazırlanan ‘Visa İnovasyon Programı’nın ilk döneminde Glocalzone, Masraff, Kobaküs, Global Miles ve Manim isimli startuplar yer aldılar. Bunlardan ikisinin yurtdışına açıldığı bilgisi de ayrıca veriliyor.

İlk dönem fintech startuplar ortaya çıkardıkları çözümleri, girişimci ekosistemi temsilcilerinin katılımı ile düzenlenen dijital etkinlikte sundu. Programın ilk döneminin katılımcıları mezun olurken, Visa’nın yerel ve uluslararasındaki iş ortakları ile yeni iş birlikleri kurma fırsatı da yakalamışlar.

Etkinlikte programın ikinci dönemi de duyuruldu. Visa İnovasyon Programı ikinci dönem katılımcıları Adisyo, ARF, Cameralyze ve Price&Me olacak. Bu fintechlerin yeni dönemde dijital ekonomi, altyapı ve kart kabulü ve sınır ötesi harcamalar alanında yeni nesil çözümler üzerinde çalışacağı aktarılmakta.

6 ay sürecek programın ikinci döneminde fintechlerin uzmanlardan girişimlerini hızlandıracak eğitimler alacağı, Visa Developer Platform üzerinden Visa API’lerine erişim sağlayacağı ve tasarım odaklı düşünme programlarıyla ürün ve hizmetlerine değer katacağı ifade edilmekte. Bunların dışında Visa’nın yerel ve küresel iş ağındaki banka, e-para kuruluşları ve üye işyerleri ile bir araya gelebilecekler.

Bu yıl Fintech İstanbul’la gerçekleştirilen iş birliği ile programın ikinci dönemine dahil edilen fintechlerin, ‘FinTech 101 Eğitimi’ne de katılacakları belirtilmiş. Prograım yeni dönemi ile ilgili olarak Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel şu bilgileri veriyor: “Visa İnovasyon Programı’nın ikinci dönemini ise daha da zengin bir içerikle başlatıyoruz. Programın ilk yılında yalnızca kurumsallaşma yolunda ilerleyen fintechlere odaklanmıştık. Bu yıl, kurumsallaşmış ancak hedefindeki ticari ölçeği henüz yakalayamamış fintechleri de programa katarak büyümelerine destek olurken yurt dışına açılmalarına da köprü olmayı sürdürmeyi hedefliyoruz”.

Program ortağı Hackquarters Kurucusu Kaan Akın ise şunları aktarmakta: “Programın ikinci dönemine kabul edilen fintechler Hackquarters ekibiyle program boyunca aynı ofisi paylaşıp, mentor ekibimizden çeşitli başlıklarda eğitim alma fırsatı bulacak. Visa uzmanları ve finans sektöründeki oyuncular ile bir araya gelecek, program kapsamında girişimcilik ekosisteminde ticarileşme ve müşteri geliştirme desteği alacaklar.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.