btbilgi

Çeşitli uzmanlar Koronavirüs salgınının tüketicilerin satın alma davranışlarında değişim yarattığını söylüyor. Özellikle online alışverişe daha fazla bel bağlayan tüketiciler, aynı zamanda masraflarını da kısarak daha az para harcamaya başlamış durumda. İnsanlar fiziksel market ziyareti sayısını azaltırken, sepet ortalamalarını büyütüyor denilmekte. Geçmişte ihtiyaçlarına hızlıca ulaşıp tek seferde tüketen Z kuşağı üyelerinin, şimdiye kadar bilmediği stoklama kavramı ile dönüşüme uğradığı da ilginç bir bilgi.

Araştırma ve perakende teknolojileri şirketi REM People, salgınla ilgili tüketici raporunda eski satın alma davranışlarından bazılarının kalıcı olarak değişebileceğine değinmiş:

Fiziksel market ziyaretlerinde kısıtlama

Salgının yayılmaya başladığı aşamada tüketicilerin market ve bakkal ziyaretlerini azaltma ve bir seferde daha fazla ürün alma eğilimine girdiğinden behsediliyor. İnsanlar doğal olarak marketlere giderek virüse maruz kalmaktan endişelenmekte. Bu sebeple de fiziksel mağazalara gitmeyenler online alışverişe yöneldi. Fakat raporda hem fiziksel hem de online alışverişlerde daha az market/mağaza gezme yönünde bir davranış değişikliği olduğu aktarılmakta.

50 yaş üzerinde online alışveriş

Şimdiye kadar online alışverişle tanışmamış tüketiciler arasında ileri yaşta olanlar epey fazla. Salgın yüzünden onların da bir kısmı buna alışmış durumda. Raporda yeni gelişen bu online alışveriş alışkanlığının gelecekte de devam etmesinin beklendiği belirtilmiş. Bu türden yeni tüketiciler belli bir markaya sadakat geliştirecek kadar deneyim kazanmadıkları için, çok daha hızlı marka değiştirebilme ihtimalleri mevcut. Bu sebeple markaların tüketiciyi elinde tutabilmesi için her zamankinden daha dikkatli olması ve proaktif bir tutum takınmasının önemli olduğuna dikkat çekiliyor.

Z kuşağı stoklamayı öğrendi

Z kuşağı üyelerinin tüketim ve alışveriş alışkanlıklarının, önceki nesillere göre çok daha farklı olduğunu daha önce farklı araştırma sonuçlarından görmüştük. Koronavirüs döneminde bu nesilde bugüne kadar ihtiyaç duymadığı cinsten bir stoklama davranışı gözlemlenmeye başlanmış. Z kuşağının normalde istediği her şeyi anında online sipariş edip kısa sürede elde edebildiği, bu sebeple de herhangi bir şeyi stok yapmaya ihtiyaç duymadığı hatırlatılıyor. Salgınla beraber gelen evde karantina önlemleri yüzünden, bu kuşağın üyelerinin de önceki nesiller için alışılmış stoklama davranışını öğrendiği raporda aktarılıyor. Fakat bu kuşağın harcama eğilimleri, aynı genel tüketicinin eğilimleri gibi yüzde 4-6 civarında düşüş yaşamakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.