btbilgi

Şirketler şu anda karşılıklı toplantılardan, beraber çalışma süreçlerine kadar bir çok işlemi dijital ortamlara taşımış durumda. Peki insan kaynakları departmanları ne yapıyor? Onlar da işe alım süreçlerinde dijitale dönmüş durumda. Bu alandaki araştırmalara göre dünya çapında şirketlerin yüzde 36’sı salgın döneminde işe alımlara devam etmekte. Doğal olarak işe giriş görüşmeleri de online ve video mülakatlar ile yapılmakta.

Genç yetenekler için kariyer ve dijital işveren markası platformu Youthall’a göre şirketlerin online mülakat gerçekleştirme miktarlarında son 1 ay içerisinde üç kata (yaklaşık yüzde 300 oranla) varan ciddi bir artış yaşanmış. Bir diğer dikkat çeken bilgi ise, video mülakat ile işe giriş görüşmesi yapılan 8 adaydan birinin işe alımının olumlu sonuçlanması. Adayların da video mülakatlara alışması sonucunda, yakın gelecekte online işe alım süreçlerinde kabul oranlarının daha da artması öngörülmekte.

KPMG Türkiye’nin yaptığı ‘İş Dünyası Gözünden COVID-19 Etkileri’ araştırmasına göre Türkiye’de tüm sektörler salgından olumsuz etkilenirken; enerji, ilaç, kimya ve endüstriyel üretim sektörlerinde etkinin daha az hissedildiğine dikkat çekilmekte. Çalışmaya katılan enerji şirketlerinin yüzde 30’u, ilaç şirketlerinin yüzde 29’u, kimya sektöründeki şirketlerinin yüzde 17’si ve endüstriyel üretim yapan şirketlerin yüzde 11’i sektörlerinin salgından düşük derecede etkilendiklerini belirtmiş.

Youthall raporunda bu sektörlere ek olarak teknoloji ve bilişim sektöründe de tablonun benzer şekilde seyrettiği aktarılmakta. Teknoloji ve bilişim sektöründeki iş gücü ihtiyacında ciddi bir artış eğilimi saptanmış. Virüse karşı alınan tedbirlerle beraber pek çok firmanın teknolojik ihtiyaçları artış gösterdi. Bunun da sektörü iş gücü arayışına soktuğu ifade ediliyor. Özellikle de teknoloji alanındaki uzman/uzman yardımcısı pozisyonlarına ilişkin online mülakatlarda artış yaşandığı rapor edilmiş. Gıda sektöründe hizmet gösteren şirketler için de ihtiyacın artmasına bağlı olarak farklı uzmanlık alanları için arayışlar olduğu gözlemleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.