btbilgi

2016 yılı sanal gerçeklik (virtual reality – VR) endüstrisi için bir başlangıç noktası oldu denilebilir. Oculus Rift, HTC Vive ve PlayStation PSVR gözlükleri pazara seri şekilde sunulan ilk ürünlerden oldu. O zamandan beri ürünler, servisler ve eğlence alanlarında büyük gelişmeler yaşandı. VR denilince geride kalan tek bir şey oldu, o da ses çözümleri. İşte VR Ears ismindeki yenilikçi bir ürün bunu değiştirmek niyetinde.

İlk VR gözlüklerinde entegre kulaklık bulunmuyordu. Yani kullanıcılar kendi kulaklıklarını takmak zorunda kalıyordu. Hem HTC, hem de Sony bunu sonraki ürünlerinde değiştirdi ve gözlüklere takılı kulaklıklar sundular. Oculus’un en son kulaklıkları olan Go, Quest ve Rift S’nin hepsinin kafa bantlarının içinde entegre hoparlörler bulunuyor. Her ne kadar entegre kulaklık fikri eskisine göre bir gelişme olsa da, modern çözümlerin hepsi hala konumsal ses tanımlama gibi gelişmiş özelliklerden yoksunlar.

Üçüncü parti VR Ears ürünü hem Valve Index’in kulak dışı kulaklık tasarımını kendine örnek alıyor, hem de çeşitli özellikleri ile diğerlerine ciddi bir rakip olmayı hedefliyor. Cihaz klipsli bir tasarım sayesinde hemen hemen tüm VR gözlüklerine takılabilmekte. Verilen bilgiye göre bu kulaklıklar PSVR, Vive DAS, Rift S, Quest ve Pimax ürünleri ile uyumlu durumda. Cihaz herhangi bir VR gözlüğü olmasa bile, normal video konsollarında normal bir kulaklık olarak da kullanılabiliyor.

Üreticisi olan Rebuff Reality firması çeşitli sanal gerçeklik aksesuarları ile bilinen bir marka. Bu ürünlerinde de ilginç bir yaklaşım sergilemişler. VR Ears kulaklıklar geleneksel ürünler gibi kulak içine girmiyor, kulak üzerine oturmuyor veya kulağı kaplamıyor. Kulaklık parçaları kullanıcının kulağından birkaç santim uzakta durmakta. Bunun dış kulağın titreştirilmesini sağladığını ve ses kalitesini artırdığını, daha doğal bir ses sağladığını iddia ediyorlar. Ayrıca firma normal ürünlere göre VR Ears’da daha büyük sürücüler kullanmış, bu da hem ses kalitesini, hem de konumsal ses sağlamayı daha verimli hale getiriyor denilmekte.

Ne yazık ki ürün henüz piyasada değil, hatta son halinde bile değil. Rebuff Reality bu yenilikçi ürünü pazara sunabilmek için seri üretime başlıyor. O arada da tanıtım ve finansman desteği bulmak için bir Kickstarter kitlesel fonlama kampanyası açmışlar. Bu yazı yazılırken hedeflenen 30 bin doları geçmiş ve epeyce katlamışlardı. Ürünle ilgilenenler halen 89-99 dolar karşılığı bir adet önsipariş edebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.