btbilgi

Başta bu seneki Olimpiyatlar olmak üzere, tüm dünya çapında spor organizasyonlarının tamamı COVID-19 salgını nedeniyle ya ertelendi veya iptal edildi. Fakat insanların spor sevgisini durdurmak mümkün değil. İnsanlar evde oturdukları sürece kendileri oyun oynadığı gibi, yenilikçi elektronik sporları izlemeye de büyük ilgi gösteriyorlar. Bu sebeple bazı spor organizasyonları artık sanal ortamda gerçekleştirilmeye başlandı. Bunlardan biri de ABB FIA Formula E Şampiyonası.

Formula E’de yarışan 12 takım ve 24 pilot, ‘ABB Formula E Race at Home Challenge’ organizasyonunda sanal pistlerde yarışacaklar. Yarışmadan elde edilecek bağışların UNICEF tarafından, sağlık çalışanları için koruyucu ekipman tedarik eden ve halihazırda okul dışında olan çocuklar için evde öğrenme programları hazırlayanlar gibi küresel ve kapsamlı acil durum projelerine yönlendirileceği bilgisi verilmekte.

Sanal organizasyonda ana etkinlik olan ABB FIA Formula E Şampiyonası’nın yanı sıra, misafir oyuncuları ve sosyal medyanın popüler isimlerinin katılacağı bir yarış daha düzenlenecek. Misafir oyuncular ve sosyal medyanın popüler isimlerinin katıldığı yarışlar her hafta pazartesi ve perşembe günleri arasında gerçekleşecek. Buradaki yarışlarda 18 süreden en iyisini elde eden katılımcı, salgın dönemi sona erip her şey yoluna girdiğinde ikinci yarışın kazananı olarak pistte gerçek bir Formula E testine katılma hakkı kazanacak.

Pilotlar yarışta rFactor 2 isimli yarış oyununu ve Playseat tarafından sağlanan koltuk simülatörlerini kullanacaklar. Simülatörde yer alan direksiyon ve pedallar Fanatec tarafından üretilmekte. Bir diğer sponsor olan Asus markası ise pilotlara oyun bilgisayarı, monitör ve kulaklık tedarik edecek. Yarışların Hong Kong ve Monaco gibi ikonik sokak pistlerinde yapılacağı aktarılmakta.

Sanal yarışların testi 18 Nisan Cumartesi günü yapıldı. Sanal Formula E’nin ilk turu ise 25 Nisan Hong Kong yarışı oldu. İkinci tur ise 2 Mayıs’ta gerçekleşiyor. Yarışlar her cumartesi yapılan etkinliklerle altı hafta boyunca devam edecek. Yarışlar organizasyonun resmi web sitesinde canlı şekilde yayımlanacak. Onun dışında serinin resmi YouTube kanalı, Facebook sayfası, oyun sitesi Twitch kanalı ve Twitter’da @FIAFormulaE hesabı dahil olmak üzere Formula E’nin sosyal medya platformlarından bütün dünyaya canlı sunuluyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.