btbilgi

Koronavirüs sayesinde günlük rutinler tamamen değişti. Buna işyerlerinin kapanması ve insanların evden çalışmaları başta verilen örneklerden. Bunun enerji sektörünü ilgilendiren önemli bir sonucu da olmuş: Kapalı olan işyerleri nedeniyle ticarethanelerde elektrik tüketimi azalırken evlerde artmış. Kurumsal elektriğin kullanım miktarı genelde daha fazla olduğu için de, toplam elektrik tüketiminde azalma gözlemlenmiş.

Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi EnCazip.com’un verdiği bilgiye göre, 16-22 Nisan haftasında salgının ilk haftasına göre ülke çapında yüzde 25 daha az elektrik tüketilmiş. Rapora göre toplam elektrik tüketiminde ticarethane tarifesindeki tüketim yaklaşık yüzde 28’lik, sanayi tarifesindeki tüketim ise yüzde 42’lik bir paya sahip. İşyerlerinde hacmin düştüğü ve düşmeye devam edeceği bu dönemlerde, tedarikçilerin mesken tarifesinde abone toplamaya yönelmesi ve bununla birlikte ev tüketicilerinin elektik faturalarında görece tasarruf potansiyelinin hızla artması beklendiği aktarılmakta.

Verilen bilgiye göre salgının ilk haftasına kıyasla, AVM’lerin kapanma kararı alındığı gün elektrik tüketiminde yüzde 2,6’lık, bankaların çalışma sürelerinin kısaldığı gün yüzde 7’lik, marketlerin çalışma sürelerinin kısaldığı gün toplamda yüzde 8 düşüş saptanmış. Çok sayıda sanayi kuruluşunun faaliyetini durdurduğu 31 Mart Salı günü ise elektrik tüketimi toplamda yüzde 15 düşmüş. 100 yerleşim yerinin karantina uygulamasına alındığı 8 Nisan gününda, salgının ilk haftasına kıyasla ülkemizde elektrik tüketimi toplamda yüzde 27 azalmış.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre elektrik tüketiminin daha yoğun olduğu sanayi sektörü ihracatı, Nisan ayının ilk 20 gününde 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 53,1 azalmış. Ülkenin genel ihracatı ise aynı dönemde yüzde 47,8 azalma göstermiş. Ülkelerde Koronavirüs salgını nedeniyle endüstriyel sektörlerde yaşanan talep düşüşü, bizim ihracat pazarlarımızda da talep daralmasına neden oluyor açıklaması yapılmış. Önemli ihracat hedeflerimizden olan İtalya’da elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 9, İngiltere’de ise yaklaşık yüzde 15 seviyelerinde azaldığı belirtiliyor.

Petrol fiyatlarının düşüşünün, elektrik fiyatlarını da etkilediği raporda ifade ediliyor. Petrolün 59 dolar olduğu 20 Şubat 2020 tarihinde, ülkemiz ‘Gün Öncesi Elektrik’ piyasasında bir MWh elektrik için fiyat 318 TL olmuş. Kurdaki düzenli artışa rağmen petrol fiyatlarının 19,79 dolara düştüğü 21 Nisan 2020 günü elektrik fiyatları 208 TL’ye kadar inmiş. Kur artışı ve enerji tüketiminin düşmesinin, ‘Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması’ (YEKDEM) birim fiyatlarının çok ciddi oranda yükselmesine neden olduğu da ek bilgi olarak veriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.