btbilgi

Apple’ın iPhone telefonları her ne kadar hala en güvenli mobil işletim sistemine sahip diye düşünülse bile, onun da açıkları bulunmakta. Siber suçlular iOS işletim sistemine yönelik zekice yeni saldırı teknikleri bulurken, bir yandan da işletim sisteminin kendi hataları ve açıkları baş ağrıtmaya devam ediyor. Bunlardan sonuncusu, ‘metin bombası’ da denilen bir mesaj hatası oldu.

Bu hata iOS kullanıcıları için çok ciddi sorunlara sebep olma potansiyeline sahip. Mobil işletim sisteminin en son sürümü olan iOS 13.4.1’a sahip iPhone telefon veya iPad tablet, belli türden bir mesaj ile komple çökertilebiliyor. Bu mesajın Sindhi dilinde belirli bir karakter dizisi barındırması yetiyor. Ayrıca sadece SMS mesajları ile de sınırlı değil; telefona gelecek herhangi bir Messenger, WhatsApp veya Twitter mesajının içinde bu karakter dizisi bulunması durumunda da çökme durumu tetiklenebiliyor.

iOS mesaj hatası ile ilgili bilgi veren 9to5Mac sitesi, çökmeye neden olan karakterlerin Twitter’da viral hale geldiğini aktarmış. Ayrıca orijinal olarak bir Telegram grubunda paylaşıldığı bilgisi de verilmekte. Çökmeye neden olan orijinal mesajda bir İtalyan bayrağı emojisi ve Sindhi karakterleri bulunmaktaymış. Fakat yapılan araştırmalarda telefonun veya tabletin çökmesi için İtalyan bayrağı emojisinin zorunlu olmadığı anlaşılmış. Bu mesaj alındığı ve uyarı geldiği anda mobil cihaz donuyor, kapatılamıyor ve nihayetinde çöküyor.

Hatanın 2015 yılında iOS üzerinde keşfedilen ‘Effective Power’ (Etkili Güç) mesaj hatasını anımsattığı aktarılmakta. Fakat ikisi arasında bir fark bulunmakta, eski hata da iPhone cihazlarını çökertmesine rağmen sadece kendi SMS uygulaması aracılığıyla yayılmaktaydı. Ayrıca eski hata bir Arapça karakter dizisine dayanıyordu ve Apple bir dizi Unicode karakterin neden olduğu bir iMessage sorunu olduğunu açıklamıştı. 2018 yılında ise yine benzer bir hata, Telugu dilinde karakterler kullanan kısa mesajlardan dolayı ortaya çıkmıştı.

Bu hata halen Beta durumunda olan iOS 13.4.5  sürümünü etkilemiyor. Fakat geçerli ve stabil sürüm olan iOS 13.4.1’a sahip tüm Apple cihazları, firma bir güncelleme yayınlayana kadar tehlike altında. Neyse ki iOS 13.4.5’in önümüzdeki birkaç hafta içinde çıkması beklenmekte. O zaman kadar kullanıcıların alabileceği tek önlem olarak bildirimleri kapatmak tavsiye edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.