btbilgi

Dünyayı etkisini altına alan Koronavirüs salgınının dünya ticaretine etkileri epey büyük oldu. Ticaretin mikro ve makro düzeyde etkilediği bu dönemin etkilerinin, yılın ikinci yarısında ve hatta 2021’de de yaşanıyor olması muhtemel. Mikro düzeyde insanların tüketici davranışları değişirken, elektronik ticaret ve uzaktan çalışma/eğitim sistemleri tüm dünyada yükseldi. Gıdaya olan talebin ve organik tarıma yönelimin arttığı yeni düzende, dijitalleşme yakın geleceğin en önemli kurumsal yapıtaşı olabilir.

Konuyla ilgili bilgi veren İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Uluslararası Ticaret Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Nebile Korucu Gümüşoğlu, salgının her alanda dijital dönüşümü zorunlu hale getirdiğini savunuyor. Ülkeleri bekleyen yeni gelişmeler ve olası krizlerin ışığında, firmaların dijitalleşme çabalarını artırmakta olduğuna dikkat çekiliyor. Bu konudaki en ciddi öngörü ise, dijitale yatırım yapan firmaların ayakta kalırken diğerlerinin salgın sonrası yok olma tehlikesi yaşıyor olacakları şeklinde.

Dünya Çalışma Örgütü’nün son raporunda küresel işgücünün salgından büyük ölçüde etkilendiği belirtilmiş. Olumsuz yönde en fazla etkilenecek kitle ise gençler olarak kaydedilmiş. Raporda gençlerin 5’te 1’inin ne öğretimde bulunduğu, ne de işgücünde yer aldıkları aktarılmakta. Gençlerin büyük çoğunluğunun yarı zamanlı işlerde ve hizmet/turizm sektöründe çalıştığı, bunların da salgından en çok etkilenen sektörlerin başında geldiğine dikkat çekilmiş. Birçok sektörde yer alan kadın işgücünün de bu süreçte yara alması mümkün.

IMF’nin salgınla ilgili yeni bir raporunda ise, dünya genelindeki ekonomilerde Koronavirüs nedeniyle yüzde 3’lük küçülme beklendiği tahmini bulunmakta. AB ülkeleri için ise küçülme oranı yüzde 7 olarak tahmin ediliyor. Ekonomik ve ticari açıdan beklenen en büyük tehlikelerden birinin işsizlik olması söz konusu denilmekte.

Doç. Dr. Gümüşoğlu IMF raporunda Türkiye’nin bu yıl yüzde 5 küçülmesinin, önümüzdeki yıl ise yüzde 5 büyümesinin öngörüldüğüne işaret etmiş. Gümüşoğlu dijitalleşme çabalarının BT, perakende veya üretimle sabit kalmaması; turizm ve eğitim gibi sektörlerde de dijitalleşmeye gitmek zorunda olduğumuza inanmakta. Bu süreçte atılmış ilk adımlardan birinin, 1 milyon yazılımcı yetiştirilmesi kararı olduğuna değinen Gümüşoğlu, salgından ancak eğitime ve bilime önem vererek kurtulabiliriz diyor.

Hepsinin ötesinde radikal bazı başka tahminler de yapılmakta. Bunların başında salgın sonrası ekonomik örgütlere gerek olup olmayacağı, bu örgütlerin varlığını sürdürüp sürdürmeyeceği yönünde ciddi değişimler olması var. Avrupa Birliği gibi ekonomik örgütler ve iş birliklerinin sorgulanması; hatta uzun vadede AB’nin dağılmasının bile gündeme gelmesi şu anda tartışılan küresel konulardan.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.