btbilgi

Salgın hastalık yüzünden evlerine kapanan insanların en büyük eğlence kaynaklarından biri mobil ve online oyunlar oldu. Çin’den başlayan oyun dalgası, en popüler oyunlar dahil her türlü oyunun büyük miktarlarda indirilmesi demek. Sadece o kadar da değil, oyunların kendisine ve içinden satın alınabilecek ürünlere de büyük ilgi var. Microtransaction yöntemi ile oyun geliştiriciler ciddi miktarlarda para kazanabiliyorlar. İşte bu dalganın ülkemizde de yakalanması için yapılan etkinliklerden en yenisi Next Game Startup oldu.

Next Game Startup, bu sene beşincisi düzenlenecek olan INTEL ESL Gaming Fest kapsamında düzenlenen bir oyun girişimciliği yarışması. İzmir Büyükşehir Belediyesi desteği ile gerçekleştirilen projede oyun geliştiren genç girişimcilerin desteklenmesi, küresel oyun dünyasına girişinin kolaylaştırılması, oyun sektöründe yeni istihdam alanları açılması ve yatırımcıların dikkatinin oyun sektörüne çekilmesi hedefleniyor.

Yarışmada mobil, masaüstü ve konsol platformlarında geliştirilmiş oyunlar değerlendirilecek. Yarışmaya tamamlanmış, proje halinde veya demo ürünler ile katılmak mümkün. 15 Temmuz’a kadar teslim edilecek projeler, ekip yapısı, örnek ürün, finansal ve pazarlama alanında değerleme ve yatırım ihtiyacını bilme kriterlerine göre değerlendirilecek. Next Game Startup kazananları, finalistlerin Eylül ayında İzmir Enternasyonal Fuarı’nda yapacağı sunumların ardından belirlenecek.

Next Game Startup ile oyun girişimciliğine destek

Değerlendirme sonucunda ilk ona giren girişimlere Tiplay ve Rollic Games tarafından oFON kapsamında 1 milyon TL’li avans fonu sağlanacağı belirtiliyor. Girişimler başarılı olup gelir elde etmeleri durumunda da, geri ödemesini yapacağı bu finansal destek ile projelerini geliştirme fırsatı bulacak. Girişimlere Ankara, İstanbul, İzmir ve Denizli’de ortak çalışma alanı, mentorluk ve ofis desteği de sağlanacağı aktarılmakta.

Yarışmanın maddi ödülleri orada bitmiyor. Birinci proje 25 bin TL, ikinci 15 bin TL, üçüncü ise 10 bin TL para ödülü alacak. İlk üçe giren oyunlar para ödülünün yanı sıra Intel, ESL, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ (İzmir Fuar Anonim Şirketi) ve Next In Game tarafından toplamda 200 bin TL’nin üzerinde hizmet desteği de kazanma şansı yakalayabilir. İzmir Kalkınma Ajansı da (İZKA) oyun şirketlerine, şirket kuruluşları ve işbirliği ihtiyaçları kapsamında mentorluk desteği sağlayacak. İzQ tarafından mentorluk ve duyuru desteğinin verilmesinin yanı sıra, yarışmada ilk üçe giren projelere İzQ hizmetlerinden 1 ay ücretsiz yararlanma hakkı sağlanacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.