btbilgi

Robotik teknolojisi geliştikçe, robotlar insanların üzerindeki ağır veya tehlikeli görevleri üstlenmeye daha uygun hale geliyorlar. Buna en yeni örnek Milrem Robotics ve InnoVfoam firmalarının iş birliği sonucunda göreve hazırlanıyor. Tehlikeli durumlarda insan itfaiye görevlilerine yardımcı olmak için özel bir robot ailesi tasarlanmış.

Geliştirilen araçlar Milrem Robotics’in insansız kara aracı (Unmanned Groud Vehicle – UGV) serisindeki Multiscope Rescue robotlarını baz alıyor. Robotların üzerinde InnoVfoam firmasının köpük bazlı yangın söndürme sistemleri bulunmakta. Ayrıca çeşitli sensörlerin ve köpük oranlayıcıların da araçların sabit donanımları arasında olduğu bilgisi verilmiş.

Bazı yangınlar o kadar tehlikeli oluyor ki, bunları söndürmek için çoğu zaman en güvenli yaklaşım aktif şekilde söndürmeye çalışmak olmayabiliyor. Bu türden yangınlarda yapılması gereken şey yayılmasını durdurmak ve kendi kendine sönmesini beklemek. Bu durumların özellikle çok büyük depo yangınları ve kimyasal sanayi tesislerindeki yangınlar için geçerli olduğu belirtilmekte. Ama bu yangınların da aşırı yıkıcı olmaları ve zehirli kimyasal dumanların kilometrelerce alana yayılması söz konusu.

İşte yeni robotlar bu türden yangınlarla, itfaiyecilere zarar gelmeden uğraşmak için üretilmiş. Milrem robotları itfaiye görevlileri tarafından uzaktan kontrol edilebiliyor. Taşıdıkları termal, kızılötesi, gaz ve kimyasal sensörler dışında araçlara çeşitli video kameralar da takılabilmekte. Takılan kameralar robotun kendisini hareket ettirmek için kullanılan ana kamera sisteminden farklı olduğu için, robotlar aynı anda yangın söndürürken bir yandan da çevreyi gözlemek ve tetkik işleri için kullanılabiliyorlar.

Multiscope Rescue robotunun maksimum yük kapasitesi 1.200 kilogram. 21 bin Newton’luk çekme yeteneği sayesinde ya üzerinde/arkasında köpük veya su tanklarını, ağır yangın hortumlarını veya ek uçan dronları da götürebilmekte. Robotun yangın söndürme alanlarına helikopter veya uçakla havadan bırakılabilecek kadar sağlam olduğu; üzerindeki entegre InnoVfoams yangın söndürme sistemlerinin ise dakikada maksimum 20 bin litreye kadar su ve köpük fışkırtabildiği belirtilmekte. 360 derece dönebilen fışkırtıcılar 5 bar basınçla 45 metre mesafeye, 8 bar basınçla ise 62 metrye kadar erişebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.