btbilgi

Akıllı ev teknolojileri ilk ortaya çıktıklarından beri büyük yol kat ettiler. Akıllı aydınlatma ve akıllı ısıtma çözümleri evlerimizde, ofislerimizde hayatımızı kolaylaştırıyor ve rahatımızı artırıyorlar. Bir diğer avantajları ise evlerimizdeki elektronik cihazların kullanımını optimize ederek enerji tasarrufu sağlamaları. Bu avantajı bir adım daha ileriye taşımak isteyen biliminsanları, yeni geliştirilen bir karbondioksit sensörü aracılığı ile elektrik tüketimini daha da azaltabilmenin yollarını arıyorlar.

ABD’nin Indiana eyaletindeki Purdue Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, havadaki karbondioksit seviyeleri yoluyla evde yaşayanların bir odaya girip çıktığını anlayabilen bir sensör tasarlamış. Sensörden gelen veri sayesinde evin hangi odalarının o anda kullanılmakta olduğu ve kimin hangi odada olduğu analiz ediliyor. Bu da akıllı ısıtma ve havalandırma gibi sistemlerin oda bazında daha verimli ayarlanabilmesini sağlayacak.

Üniversitenin Mühendislik Fakültesi’nde makine mühendisliği profesörü olan Jeff Rhoads sistemi şöyle anlatıyor: “İklim kontrolü ve uygun havalandırma özellikle önemlidir, çünkü çoğu insan evlerinde dışarıda olduklarından çok daha fazla zaman geçiriyor. İklim kontrolü ve havalandırma aynı zamanda hem ABD hem de dünya çapında inanılmaz miktarda enerji tüketimine yol açmakta.”

Rhoads ve ekibinin geliştirdiği sensör, havadaki karbondioksit seviyelerini takip etmek için odanın içinde nefes alan bir insana işaret edebilecek uç partikül noktalarını ölçecek hassasiyete sahip. Bu cihazda iki farklı teknoloji kullanıldığı rapor ediliyor, rezonans algılama ve dirençli algılama. Bunların bir arada değerlendirilmesi ile sensör karbondioksiti tespit edebiliyor. Sensörün şimdiye kadar üretilmiş benzer teknolojilere kıyasla daha yüksek başarım sunduğu, ayrıca maliyet ve güç tüketiminde de rekabetçi seviyeler yakalayabildiği aktarılmış.

Araştırmacılar bu tür düşük maliyetli sensörlerin sadece evlerdeki ısıtma/soğutma ve aydınlatma sistemlerinde değil, onun dışında büyük ofislerde veya otel binalarında çok daha fazla verimli de olabileceğine inanıyorlar. Patent başvurusu yapılmış bu teknoloji için bir sonraki adım, sensörün başka Nesnelerin İnterneti teknolojilerine entegre etmenin en pratik yolalrını geliştirmek olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.