btbilgi

Koronavirüs beraberine birçok sektörde ilginç değişimler getirdi. Birçok sağlık, perakende, seyahat gibi sektörler zorda kalırken otomasyon ise giderek yükselmesi beklenen alanlardan. Salgının zorunlu kıldığı sosyal izolasyon ve kişisel temasta azalma, robotik teknolojilerinin ne kadar çok işe yarayabileceğine dair bir ipucu gibi oldu. Çeşitli ülkelerde salgınla mücadelede robot ve drone çözümleri kullanılırken, otomasyon tarafında 10 yıl sonra olması beklenen bazı değişikliklerin süresinin yedi yıl erkene çekildiğine dair önermeler bulunuyor.

İmalata sanayiine teknolojik danışmanlık ve servis hizmetleri veren Tezmaksan, bütün sektörlerde teknoloji kullanımına yönelik çok daha güçlü çıkışlar yaşanacağını öngörüyor. Yapılan açıklamaya bakılırsa, üretim modellerindeki otomasyonla birlikte yeni pek çok mesleğin hızla hayatımıza girdiğini görebileceğiz.

Oxford Economics’in bir  araştırmasında, imalat sektöründe hızla yükselen robot kullanımının sadece Çin’de 14 milyon insanın işsiz kalmasına neden olacağından bahsedilmekte. 2000 yılından beri şimdiye kadar ABD, Avrupa ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde 1,7 milyon çalışanın robot kullanımının artması sebebi ile işlerini kaybettiklerine dikkat çekilmiş. COVID-19 hastalığı sonucunda da otomasyon sistemlerine geçişin hızlanması bekleniyor. Bazı araştırmalara göre, dünya genelinde 200 milyon insanın bu hızlandırılmış süreç sonunda işsiz kalabilmesi bile mümkün.

Bu değişimin aynı zamanda yeni iş kollarının ortaya çıkmasına neden olması da söz konusu denilmekte. Robotları programlayan, yazılım çözümleri geliştiren, otomasyon sistemleri geliştiren, uygulayan, hayata geçiren ve bunlara dair dijital alt yapıları oluşturan yenilikçi bir iş gücü kesimine şimdikinden daha fazla ihtiyaç olabileceği görüşü aktarılıyor. Özellikle Almanya, Kore ve Japonya gibi bazı ülkelerin robotlu üretim, otomasyon ve uzaktan takip sistemleri alanındaki yatırımlarının dikkat çektği belirtilmiş.

Tezmaksan’a göre şu anda üretim alt yapılarındaki dönüşüme paralel ama sistemli bir biçimde insan gücümüzü bu becerilere kavuşturabiliriz. Yakın gelecekte üniversitelerden ve meslek liselerinden mezun olacak insanları bu bilgilerle donatmak çok işimize yarayabilir. Şu anda harekete geçilirse Türkiye hızlandırılmış bu küresel otomasyon dönüşümünü yakalamakta geç kalmamış olacak. Hem üretim alt yapımızın, hem de insan kalitemizin buna göre hızlı ve sistemli bir program ile dönüştürülmesi önerisine yer verilmiş. Ülke olarak şu dönemde yapacağımız en büyük hatanın ise, bu gerçeği görmezden gelmek olacağı uyarısı verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.