btbilgi

COVID-19 salgını dünya ekonomisini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Araştırma firması Dun&BradStreet’in bir çalışmasında, Fortune 1000’de yer alan 938 dev şirketin de içinde bulunduğu en az 5 milyon kurumun virüsten olumsuz etkileneceği aktarılmakta. Birçok şirket büyüme beklentisini yeniden gözden geçirirken, salgından en fazla etkilenen sektörlerin sağlık, perakende, ulaşım, havacılık, eğlence, konaklama ve otomotiv olduğuna dikkat çekilmekte. Sensormatic firması bazı sektörler için yapılan öngörüleri aşağıdaki şekilde özetlemiş:

Online alışveriş

Salgınla birlikte birçok mağazanın kapanması ve evde kal çağrıları tüketicilerin online alışverişe yönelmesine neden oldu. Başta gıda alışverişi olmak üzere online siparişlerde büyük bir artış yaşandı. Ancak perakende alanında hizmet veren bir çok şirket bu artışa hazırlıksız yakalandı. Daha önce internet üzerinden alışveriş yapmayan tüketicinin de bu dönemde online ile tanıştığı ve online alışverişin rahatlığını deneyimlediği aktarılmakta.

Perakende

Tüketim alışkanlığındaki dijitale doğru değişimlerin salgın sonrasında da devam edeceğine inanılmakta. Perakendecilerin yoğun talebi karşılayabilmeleri için, içinde bulunduğumuz dönemde tedarik zinciri operasyonlarını ve e-ticaret faaliyetlerini geliştirme doğrultusunda çalışmalar yapmaları önerilmekte.

Finans ve ödeme

Daha önce kredi kartlarındaki temassız ödeme özelliğini kullanmayan birçok tüketici, salgın döneminde bu özelliği yoğun olarak kullanmaya başladı. Güvenlik alanındaki çözümlerin de buna paralel olarak yükselişe geçtiği belirtiliyor. İris, yüz ve ses tanıma gibi temassız teknolojilere olan talebin büyük oranda arttığı; daha önce verimlilik ve hız için kullanılan bu türden çözümlerin artık sağlık önlemleri için de kullanılmaya başlanacağı ifade edilmekte.

Önleyici teknolojiler

Geçmişte olduğu gibi, COVID-19 benzeri salgınlarda termal kamera teknolojilerinin popüleritesi devam edecek. Mağazalar, AVM’ler ve ofisler ortak kullanım alanı olan yemekhane ve sosyal alanlarında kalabalığı ölçmeyi ve sosyal mesafeyi korumayı sağlayan çözümlere daha fazla yönelecek.

Kurumsal güvenlik

Mağazaların kapalı olduğu ve evden çalışanların yoğun olduğu bu gibi olağanüstü dönemlerde, işletmelerin artan kötü niyetli eylemlere ve kişilere karşı güvenlik için ekstra önlem almaları gerektiği hatırlatılmakta. Kameralar, kayıt ve yapay zeka destekli görüntü analiz sistemleri daha önemli hale gelecek. Ayrıca güvenlik alanında robotların ve otomasyon çözümlerinin kullanımında da atrış gözlenebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.