btbilgi

Tüm dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs salgını, tüm kurumlar değişen iş yaşamı anlamına geldi. Özellikle bu dönemde gelişen uzaktan çalışma yaklaşımları, ne yazık ki beraberinde büyük riskler de getirmekte. Çalışanların işlerini evlerinden yürütüyorlar ama bu arada kurumlar ve kişiler siber güvenliğe ne kadar önem veriyor? Aksigorta firması bu konuyu incelemek için 25 Mart-01 Nisan tarihleri arasında KOBİler özelinde bir araştırma gerçekleştirmiş.

Araştırmanın sonuçları açıkçası pek parlak değil. Aksigorta ve Yöntem Araştırma firmasının iş birliği ile 12 ilde düzenlenen çalışmalar, hizmet ve imalat sektöründe faaliyet gösteren 304 mikro KOBİ’yi içermekte. Verilen bilgilere göre, KOBİ kategorisindeki işletmelerin yüzde 44’ü evden çalışma düzenine geçmiş durumda. Fakat bunların yüzde 79’u hiçbir siber güvenlik önlemi almamış. Geri kalanların çoğu da anti-virüs programları ve firewall gibi basit güvenlik önlemlerinden öteye geçememiş.

Rapora bakılırsa KOBİlerin yüzde 56’sı halen işyerinde faaliyetlerine devam ediyor. İster evden isterse de ofisten çalışadursun, mikro KOBİlerin yüzde 23’ü kurumsal veri güvenliği konusunda endişe duymakta. Katılımcıların yüzde 21’i siber güvenlik konusunda önlem alırken, söz konusu önlemin ‘çalışan bilgisayarlarına virüs programı yükleme’ olduğuna da raporda dikkat çekilmekte.

Siber güvenlik algısı çerçevesinde, tüm mikro KOBİlerin üçte biri (yüzde 34 oranla) kurumsal veri güvenliğini iyi bir çalışma ile ‘öngörülebilir’ ve ‘engellenebilir’ olarak algıladığını aktarmakta. Buna rağmen yeterli önlem alınmadığı da bir gerçek. Tüm işletmeler göz önüne alınınca, evden çalışmanın getirebileceği siber riskler konusunda çalışanların bilgilendirmesi yüzde 35 seviyesinde kalmış. Halen evden çalışan grup içinde bu oranın yüzde 52’ye kadar çıkması da sunulan bulgulardan.

Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Fahri Altıngöz raporla ilgili şu açıklamayı yapmış: “Bu dönemde şirket verilerine bilgisayar ve telefonlardan uzaktan erişim sağlamak şirketler için büyük bir risk taşımakta. Bu dönemde kurum cihazlarından veri sızıntıları sonucu oluşabilecek maddi zarar ve itibar kayıplarına karşı korunmak büyük önem taşıyor. KOBİler yazılımlarını güncelleştirmeli ve güncel tutmalı. Kurum içinde güvenlik ve gizlilik politikaları oluşturulmalı, şirket dosyalarına erişim konusunda kurallar belirlenmeli ve her çalışanın her dosyaya ulaşması engellenmeli. Şirket verilerine uzaktan erişimde mutlaka çift faktörlü kimlik doğrulama kullanılmalı.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.