btbilgi

Minibilgisayar Raspberry Pi için işler, Koronavirüs döneminde gayet iyi gidiyor. Raspberry Pi Vakfı’nın resmi açıklamasına bakılırsa, ürünün 2012’de piyasaya sürülmesinden bu yana ikinci en başarılı satış Mart ayında 640 bin adet ile gerçekleşmiş. Ayrıca özel Raspbian işletim sisteminin benzersiz IP adres takip raporunda, 2019’un Mart ayındaki 58 bin sistem aktivasyonu ile karşılaştırılınca bu senenin Mart ayının ilk birkaç gününde 90 bin adeti geçtiği de aktarılıyor.

Vakfın başkanı Eben Upton, bu artışların salgın hastalık sırasında eve kapanan insanların daha fazla Pi 4 modeli satın almasına bağlıyor. Kullanıcılar boş zamanlarında hem kişsiel projeleri için hem de kendilerini geliştirmek için minibilgisayarı sıkça kullanıyorlar. Bu dönemde ortaya çıkan en ilginç projelerden biri de, Kolombiya’dan bir grup medikal araştırmacının minibilgisayar barındıran bir solunum cihazı üretmeleri olmuş.

Araştırmacılar raflarda kolayca bulunabilecek hazır parçalar ve Raspberry Pi kullanarak, açık kaynaklı bir solunum cihazı tasarlamışlar. Ekip cihazı üretirken Kaliforniya merkezli robotik mühendisi Marco Mascorro’nun Mart ayı başında kod paylaşım sitesi GitHub’a koyduğu planları, parça listesini ve yazılımı değerlendirmiş. Mascorro ayrıca yapay insan akciğerleri üzerinde çalışan prototip solunum cihazı tasarımını da YouTube’da bir videoda göstermiş. Cihaz bir Pi bilgisayar ve bir Arduino mikrodenetleyici tarafından kontrol ediliyor; hava akışını, solunum hızını ve oksijen karışımını ayarlamak için de bir dokunmatik ekran içeriyor.

BBC’nin haberine bakılırsa, bu solunum cihazı prototipi Kolombiya’nın başkenti Bogota’daki Pontifical Xavierian Üniversitesi Üniversite Hastanesi ve Los Andes Üniversitesi’nde test edilecek. Birçok ülkede olduğu gibi Kolombiya’da da solunum cihazı tedariği yeterli değil. O yüzden araştırmacılar bu projeye büyük önem veriyorlar. İlk denemelerde, cihazın yapay bir akciğeri kesintisiz beş gün idare etmesi test edilecek. Eğer bu testler başarılı olursa hayvan denemelerine geçileceği rapor ediliyor. Araştırmacılar cihazın yıl ortasına kadar seri üretilip, insan hastalar üzerinde kullanılmaya başlanmasını umut ediyorlar.

Upton konuyla ilgili yaptığı açıklamada düşük güçlü Raspberry Pi Zero’nun ufak boyu ve solunum cihazlarının gereksinimleri için yeterli bilgi işlem gücüne sahip olduğunu söylüyor. Bu sebeple de tıbbi şirketler tarafından uygun bulunmuş ve siparişler artmış. Vakıf 2020’nin ilk çeyreğinde 192 bin adet Zero model minibilgisayar üretmiş. Bunun ikinci çeyrekte 250 bin adete yükseltilmesi planlanmış. Raspberry Pi satışlarının 2020 ilk çeyrekte 1,75 milyona ulaştığı bilgisi de ayrıca veriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.