btbilgi

Büyük ihtimalle Koronavirüs nedeniyle günün büyük bir bölümünü evde geçiriyor olabilirsiniz. Bu durum hem fiziksel hem de dijital bahar temizliği için mükemmel bir fırsat. Bitdefender firması dijital temizliğin fiziksel ortamları temiz tutmak kadar önemli olduğunu vurgulamakta ve kapsamlı bir dijital bahar temizliği için yapılması gerekenleri aşağıda aktarmakta.

Cihaz yedekleme

Cihazların her 24 saatte bir bulut yedeklemesi yaptığına emin olun. Gerçekten önemli olan bir belge veya aile fotoğrafları söz konusu olduğunda bu yedekleme işlemini elle gerçekleştirmek daha da güvenli.

Güvenlik güncellemesi

Güncelleme bildirimlerini görmezden gelmeyin. Güncellemeler cihazınızda bulunan yazılım kaynaklı hataları düzeltir ve cihazınızı daha hızlı bir şekilde kullanmanıza olanak sağlar.

Tarayıcı temizleme

İnternet tarayıcınızın önbelleğini sık sık temizlemek tarayıcınızın çok daha hızlı çalışmasını sağlar. Ayrıca web tarayıcı programın önbelleğini temizlemek, aynı zamanda internet geçmişinin yanlış ellere düşmemesi için alınması gereken önlemlerden.

Anti-virüs taraması

Dijital bahar temizliği sırasında tüm cihazınızı tarayarak cihazınızı güvenli hale getirin. Anti-virüs yazılımının güncellemelerini de unutmayın.

Gereksiz veriler/uygulamalar

Telefonunuzda bulunan ve üzerinden bir yıl geçmiş bütün verileri yedekleyip silebilir, arama geçmişinizi temizleyebilir ve eski sesli mesajları ya da ses kayıtlarını kalıcı bir biçimde kaldırabilirsiniz. Akıllı saatiniz de dahil internete bağlı herhangi bir cihazda hangi uygulamaları kullandığınıza bakın ve gereksiz uygulamalardan kurtulun.

Çöp kutusu

Çöp kutunuzu boşaltın. Bu sayede bilgisayarınızın depolama birimini gereksiz dosyalardan arındırabilirsiniz.

Dosya kategorizasyonu

Bir dosya aradığınızda kolayca erişebilmek için doğru klasörleme şart. Dijital temizlik sırasında tüm dosyalarınızı kategorize ederek kullanılmayanları silebilirsiniz.

Akıllı ev sistemleri

Akıllı bir ev termostatı veya güvenlik sistemi kurulu ise, bunların güncellenmesi de telefon veya bilgisayarın güncellenmesi kadar önemlidir. Bu araçlar evin fiziksel güvenliğini, konforunu ve yaşayanların mahremiyeti sağlamakta.

E-posta kalabalığı

Gelen e-postalarınızı otomatik olarak sıralayarak, e-posta kutunuzu düzenli ve organize bir şekilde tutabilirsiniz. Aynı zamanda gelen e-postaları kategorize etmek de işe yarayacaktır. Çoğu e-posta servis sağlayıcısının ayarlar kısmında bu özellik bulunabilir.

Abonelik silme

Her kullanıcı ya bilerek veya farketmeden otomatik e-posta aboneliklerine üye olmakta. Ama bunlar çok arttığı zaman önemli e-postaları gözden kaçırmak söz konusu olabiliyor. Artık ilginizi çekmeyen e-posta aboneliklerinden çıkmak, posta kutusunu düzenli hale getirmeye faydalı olacaktır.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.