btbilgi

Uzaktan eğitim şu anda Türkiye dahil birçok dünya ülkesinin önemli gündem maddelerinden. Yerli Eğitim Bilişim Ağı başta olmak üzere, Google Classroom gibi küresel çözümler de uzaktan eğitimde kullanılmakta. Bunlara Microsoft’un evden çalışma ve sanal toplantı platformu Teams de katıldı. Firma hem dünya da hem de ülkemizde eğitim kurumlarının uzaktan eğitime geçme sürecine destek oluyor.

Office 365 içinde sunulan Teams sayesinde iş birliğine dayalı sınıflar oluşturmak ve profesyonel öğrenme topluluklarıyla bağlantı kurmak mümkün. Platformda her eğitim seviyesine göre çevrimiçi derslikler oluşturulabiliyor. Uzaktan eğitimin etkili ve güvenle sürmesi için ders planlama, ödev takibi, öğrencilerle içerik ve kaynak paylaşma, ders kaydı, düzenli öğretmen toplantıları oluşturma ve web seminerleri düzenleme gibi eğitim çözümleri oluşturulmuş. Ayrıca kurumlara Microsoft Eğitimci Merkezi Üzerinden çevrimiçi eğitimci desteği, sertifika eğitimleri ve kaynak yardımı da sunuluyor.

Microsoft’un verdiği bilgiye göre bu hafta içinde Türkiye’de lise dengi 16 eğitim kurumunda ve 7 üniversitede yaklaşık 265 bin öğrenci Teams ile uzaktan eğitime geçiş yapmış. Üniversitelerde rektörlük tarafından ders işlemeye yönelik tanıtım videoları oluşturulmuş ve öğrencilerle paylaşılmış. Okulların BT yöneticilerine ve eğitmenlerine de Microsoft uzmanlarından kurslar verilerek bilgi desteği sağlanmış.

Teams’in ekip çalışması çözümlerinin dünya çapında binlerce şirket tarafından kullanılmakta olduğu aktarılıyor. Fortune listesindeki en büyük 100 şirketin 93’ü ve dünyanın dört bir yanındaki 44 milyon kişi günlük iş operasyonlarında Teams’ten faydalanmaktaymış. Bazı örnekler şu şekilde:

  • Dünyanın en eski yüksek eğitim kurumu olan İtalya’daki Bologna Üniversitesi 80 bin öğrencisini yalnızca 4 günde çevrimiçi eğitime taşımış.
  • Amerika’da bulunan St. Luke Hastanesi hastalarıyla Teams üzerinden görüşüyor.
  • Japonya’daki Osaka şehrinde Nisan ayında işe dönecek yüzlerce çalışan, oryantasyon ve iş eğitimlerini Teams üzerinden alacak.

Microsoft’un sertifika programları dahilinde testlerin yürütüldüğü merkezler de, içinde bulunduğumuz salgın hastalık döneminde kapatılmış. Onların yerin online gözetim merkezleri oluşturulmuş. Microsoft Sertifikalarını almak için eğitim programlarına kayıtlı üyeler, sınavlara online girebilecek ve çok gerekli ise tarihlerini erteleyebilecek. Sertifika programı uygulayan eğitim kurumları için yeni bir danışma hattı kurulurken, programlar dahilinde yer alan tüm birebir derslerin sanal eğitimcilerle verilmeye başlanacağı da belirtilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.