btbilgi

Kendilerini evlerinde izole eden Türk vatandaşları, hem temel ihtiyaçlarını karşılamak için hem de alışveriş alışkanlıkları için online mağazaları tercih ediyorlar. E-ticaret ödeme altyapısı sağlayıcısı İyzico’nun raporuna bakılırsa, internet üzerinden alışverişte özellikle bazı sektörlere ve ürünlere olan talepte önemli artış söz konusu.

Gönüllü karantina sürecinin başladığı haftalarda kendini ve çevresindekileri korumak için “evde kal” çağrısına uyanların bir numarası kitaplar olmuş. İyzico verilerine göre, evde kalma haftasında kitap sektöründeki satışlarda bir önceki haftaya göre yüzde 32 artış gerçeklemiş. Evde izolasyonun ikinci haftasında da satışlar devam etmiş ve kitap satışlarında yüzde 30 artış daha olmuş. Kitap mağazalarındaki ortalama sepet tutarının 80 TL seviyesine geldiği aktarılmakta.

Kutu oyunları da bu dönemin öne çıkan e-ticaret ürünlerinden. Hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden türden binlerce oyun barındıran bu kategori, evde kalma durumunda insanlara güzel vakit geçirmede yardımcı oluyor. Rapora göre evde kalınan ilk haftada, hobi ve oyun sektöründeki satışlarda bir önceki haftaya oranla yüzde 46 artış saptanmış. İkinci haftasında ise hobi, oyun, eğlence ürünleri kategorisinde ortalama sepet tutarı 75 TL civarına gelmiş.

Sokakların büyük oranda boşaldığı ikinci haftada, vatandaşlar ilgilerini evlerine çevirmeye başlamış gibi görünüyor. Özellikle aydınlatma ürünleri, beyaz eşya ve mobilya tüketimlerinde önemli artış gözlemlenmiş. Gündelik ev eşyaları kategorisinde işlem hacminde yüzde 165 ve işlem adedinde ise yüzde 117 oranları ile rekor kırıldığı belirtiliyor.

Raprda vatandaşlarımızın kendileri için tüketim yaptığı kadar, yardım kampanyalarına da destek olduğu bilgisi verilmiş. Pek çok kişinin ihtiyaç sahiplerine yardım edebilmek için sivil toplum kuruluşlarına ulaştığı ifade edilmiş. Karantina sürecinin başladığı 16 Mart haftası ile 23 Mart haftası arasındaki yardım kampanyalarına ilgide yükselme var. Bu dönemde yardım kampanyalarında tutar yüzde 232 artarken, işlem adedi ise yüzde 104 oranında yükselmiş.

Tabi ki salgından olumsuz etkilenen sektörler de var. Bunların başında, insanlar evden çıkmadığı için büyük zarar gören araç kiralama ve seyahat sektörleri geliyor. Sosyal izolasyonun ilk haftasında araç kiralama işlemlerinde yüzde 56 ve seyahat sektörü harcamalarında ise yüzde 39 düşüş oluşmuş. Sonraki haftalarda bu düşüşün katlanarak artması beklenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.