btbilgi

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınından dolayı sosyal mesafeyi açma ve ev karantinaları yoğunlaştırılmış durumda. Her ülkede farklı uygulamalar var. Google ise ‘COVID-19 Topluluk Hareketliliği’ adını verdiği bir rapor ile insanların karantina döneminde hareketlilik aktivitelerini gösteriyor. Hastalık ile mücadelede faydası olmasını umdukları rapor, uygulamalar sonrası değişen toplumsal hareketliliği ele almakta. EG Bilişim Teknolojileri rapordan şu özeti sunmuş:

Eğlence alanları

Rapora göre alışveriş ve eğlence alanlarını en az kullanan ülkeler, topluluk hareketliliğindeki yüzde 94’lük düşüş ile İspanya ve İtalya. Salgın nedeniyle alışveriş ve eğlence alanlarına daha seyrek giden Türkiye’nin topluluk hareketliliği yüzde 75 oranında düşmüş. ABD halkının ise topluluk hareketlerindeki yüzde 47’lik düşüş oranıyla, alışveriş ve eğlence alanlarına göreceli olarak daha çok gittiği saptanmış.

Toplu taşıma

Toplu taşıma kullanımını en aza indiren ülke, topluluk hareketliliğindeki yüzde 88 gerileme ile İspanya olmuş. Hareketlilik oranı yüzde 51 olarak açıklanan ABD, pandemi günlerinde toplu taşımayı en yoğun kullanan ülkeler arasında yer almakta. Türkiye’nin toplu taşıma kullanımındaki hareketlilik oranı ise yüzde 71.

Parklar ve bahçeler

Bahar ayları sebebiyle insanlar park ve bahçelerde vakit geçirmek istese bile, mevcut durum yüzünden bu hevesi bir süre daha ertelemek gerekli. Konuya en çok duyarlılık gösteren ülke, salgından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İtalya oldu. Park alanlarındaki hareketliliği yüzde 90 oranında düşen İtalya’yı yüzde 89 ile İspanya ve yüzde 82 ile Fransa takip ediyor.

Ofiste çalışma

Raporda iş yerlerinde hareketlilik oranları da yer almakta. Buna göre İspanya’nın işe gitme oranı yüzde 64 düşmüş. Türkiye’nin iş yerlerindeki hareketliliğinin yüzde 45 azaldığı saptanmış. En fazla işe giden ülke ise, yüzde 35’lik hareketlilik oranıyla Hollanda.

Market alışverişi

Karantina boyunca herkes online alışveriş yapamadığı için, market ve eczanelere gitmek bazıları için zorunlu. Bu konuda en temkinli ülke, market ve eczane kullanımını yüzde 85 düşüren İtalya. Türkiye’nin market ve eczane kullanımında ise yüzde 39 azalma olduğu gözlemlenmiş.

Evde izolasyon

Raporda 16 Şubat-29 Mart tarihlerinde ev karantinasını ve izolasyonu en fazla uygulayan ülkenin, evde kalma oranı yüzde 24 artan İtalya olduğu aktarılmış. İspanya’nın yüzde 22 ile ikamet edilen yerlerde kalma oranı yükselirken, Türkiye’nin evde kalma oranı yüzde 17 yükselmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.