btbilgi

Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğretim üyesi ve Siber Güvenlik Merkezi (BÜSİBER) Yöneticisi Doç. Dr. Bilgin Metin, merkez olarak COVID-19 ile mücadele eden sağlık kurumlarına çeşitli siber güvenlik hizmetleri ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVVK) kapsamında risk danışmanlığı desteği vereceklerini belirtti.

Metin, salgın hastalık nedeniyle pek çok kamu-özel kuruluş ve iş yerinde uzaktan çalışma sistemine geçildiği bu dönemde, özellikle aynı anda hem hastalıkla hem de siber tehditlerle mücadele etmek zorunda kalan sağlık kurumları için destek paketi açıkladı. Buna göre her ay üç kuruma ücretsiz, uzaktan sızma testi ve açık siber istihbarat danışmanlığı, KVKK risk danışmanlığı desteği verileceği aktarılmakta.

BÜSİBER’in, ‘Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin paydaşlarından biri olduğunu belirten Metin şu bilgileri vermekte: ‘’Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi’ne yerli siber güvenlik üreticileri üye. Bu firmalar bu olağanüstü günlerde kendi yazılımlarını en az üç ay süreyle ücretsiz veriyorlar. Koronavirüs salgını sebebiyle uzaktan çalışma süresinde firmaların katlanacağı masrafların azaltılması hedefleniyor. Ayrıca bilgisayar güvenliği konusunda yerli yazılım kullanma oranının yüzde 5’lerde olduğu göz önüne alınırsa, yerli yazılımların yaygınlaşması konusunda da fayda sağlayacaktır’’.

Metin ayrıca kurumlara çeşitli tavsiyelerde de bulunuyor. Kurumsal bilgisayar ve akıllı telefon işletim sistemlerinin güvenlik güncellemelerinin mutlaka yapılmasının, kulllanılan cihazlarda anti-virüs yüklemelerinin güncel olması gerektiği ve indirilecek uygulamaların mutlaka resmi kaynaklardan sağlanması gerektiği ön plana çıkartılan  noktalar. Sahte alışveriş sitelerinin yine bu dönemde artacağına dikkat çekiliyor. Kullanıcıların web üzerindeki parolalarının da sık sık değiştirilmesi önerileden bir diğeri oldu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.