btbilgi

Yerli yapay zeka şirketi CBOT, insanların Koronavirüs ile ilgili merak ettikleri konuları anında sorup cevap alabilmesi için bir bilgi asistanını devreye aldı. 17 Mart’ta kullanılmaya başlanan Koronabot isimli chatbot uygulaması, yerli ve milli yapay zeka teknolojisiyle geliştirilmiş. Firmanın verdiği bilgiye göre ‘koronabot.com’ ve bazı haber siteleri üzerinde yer alan bilgi asistanı, günde 15 bin kullanıcya ulaşmayı başarmış. Doğal Dil İşleme (NLP) ve makine öğrenme teknolojileri ile hazırlanan chatbot, her gün 60 bini geçen miktarda soru cevaplıyor.

Vatandaşların Koronabot’a sordukları soruların başında (yüzde 29,4 oranla) “Korona’nın belirtileri nedir? Acaba ben korona mıyım?” geliyor. Ardından da yüzde 20,6 oranla “Korona nasıl bulaşır? Nasıl korunabilirim?” soruları sorulmakta. Kullanım istatistiklerine bakılırsa, vatandaşların chatbota yönelttikleri soruların yüzde 20,1’i vaka sayılarına ilişkin. Koronabot ülkemizdeki vaka sayılarını Sağlık Bakanlığı’nın açıklamlarından, dünyadaki vaka sayılarını ise diğer ülkelerdeki vaka sayılarına güncel ve resmi rakamlardan alıyor.

Koronabot: Merak ettiğiniz her şeyi yapay zekaya sorun

Koronabot’a yöneltilen sorular arasında “Korona nedir? Tedavi ve ilaç var mı?” ile testlerin yapılmasına ilişkin merak edilen konuların yer aldığı bilgisi de verilmiş. Bu konuların yapay zekaya gelen soruların yüzde 15,5’luk kesimini oluşturduu aktarılmakta. Yapay zekaya gelen “Merhaba, nasılsın?” gibi sosyalleşmeye yönelik soruların ise yüzde 11,6’ya varan bir oranda olduğuna dikkat çekilmiş. Botun sosyal diyalogları da rahatça anlayabilmesi ve akışı takip edebilmesi, vatandaşların sohbete devam etmelerini sağlıyor. Bu türden kişiselleştirilmiş diyaloglar yapay zeka destekli chatbotların bir özelliği ve geleneksel kural tabanlı chatbotlarda pek rastlanmamakta.

Yapılan açıklamada Koronabot’un aynı zamanda “Hangi hastanelerde test yapılıyor?”, “Hangi ülkelere uçuş yasağı var?”, “Nasıl önlemler alınıyor?”, “Evcil hayvanım var, bana bulaşır mı?” gibi çok farklı konuda gelen sorulara da çok yüksek bir başarı oranı ile cevap verdiğinin altı çizilmiş. Chatbotun Sağlık Bakanlığı algoritmalarını baz alarak risk tahmini yapabilmesi de gelişmiş özelliklerinden biri.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.