btbilgi

33 ülkede faaliyet gösteren girişimci destek kuruluşu Endeavor Derneği, Nisan başında COVID-19 hastalığının etkilerini görmek için Türkiye’de bir araştırma gerçekleştirmiş. 250 girişimcinin katıldığı çalışmada, katılımcılara salgın sonrasında ticari hayatlarının nasıl etkileneceğine ilişkin sorular sorulmuş.

Farklı sektörden girişimcilerin yer aldığı araştırma ticaret, perakende, kurumsal yazılım teknolojilerinin yanı sıra, oyun/e-spor, turizm, reklam/medya gibi sektörleri de kapsamakta. Katılımcıların yüzde 65’ten fazlasının şirket yaşının 5’ten küçük ve büyük çoğunluğunun 25 kişinin altında çalışan sayısına sahip olduğu bilgisi veriliyor.

Endeavor araştırmasının raporuna bakılırsa, Koronavirüs sürecinde girişimcilerin en büyük endişesi (yüzde 70 oranla) müşteri kaybı ve yeni müşteri bulamamak. Onu ödemelerin gecikmesi (yüzde 49 oranla), fon sürecinin sekteye uğraması (yüzde 37 oranla), yerel ve uluslararası ulaşımın kısıtlanması/önemli toplantıların ertelenmesi (yüzde 27 oranla), ekiplerin yönetimi/ çalışan güvenliği (yüzde 25 oranla) ve tedarik zincirindeki aksamalar (yüzde 23 oranla) takip etmekte. Hastalık sürecinin geçmişte yaşanan başka krizlere göre benzersiz olması ve gelecek öngörüsünün yapılamaması da katılımcıları endişelendiren konular arasında denilmekte.

Girişimci kuruluşlar yüzde 70 ihtimalle 2020 yılı kar hedeflerinde azalma beklemekte. Yüzde 65’i ise giderlerini kısmak için şimdiden önlemler almaya başladığını ifade etmiş. Hangi giderlerin kısılacağı sorulduğunda operasyonel giderler birinci sırada (yüzde 50  oranla) yer almış. Kısıntı önlemlerinde yüzde 40 ile pazarlama giderleri, yüzde 29 ile ödemelerin ertelenmesi, yüzde 12 ile çalışma saatlerinin düzenlemesi ve yüzde 10 ile üretim kısıtlaması diğer seçenekler.

Girişimcilerin evden çalışmaya hızlı adapte oldukları da bulgulardan bir diğeri. Şirketlerin yüzde 90’u evden çalışmaya geçmiş durumda. Geri kalanlar ise bir iki hafta içinde uzaktan çalışmaya geçmeyi hedefliyorlar. Evden çalışmanın şirket verimliliğine katkısı ise genel olarak olumlu değerlendirilmiş.

Girişimcilerin bir başka sıkıntısı ise mevcut durumun devam etmesi halinde kaynaklarının tükenmesi. Katılımcıların üçte biri (yüzde 27 oranla) en fazla 1 ila 3 ay dayanabileceğini belirtmekte. Yüzde 36’sı 3 -6 ay, yüzde 26’sı ise 9 aydan az dayanabileceğini söylemiş.

Bu zor durumu atlatmak için önerileri sorulduğunda, katılımcıların yüzde 73’ü devlet hibe desteğinin faydalı olacağı görüşünde birleşiyor. Öte yandan yüzde 67’si vergi muafiyeti, yüzde 36’sı banka kredisi, yüzde 19’u mentorluk desteği öneriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.