btbilgi

Plastik kirliliğinin dünyamız için en büyük tehlikelerden biri olduğunu biliyoruz. Günlük yaşamımızda daha az plastik kullanabilmemiz için çeşitli çözümler geliştiriliyor. Bunlardan ciddi bir kısmı kozmetik ve temizlik maddelerinin kullanım şekillerini değiştirmeyi hedeflemekte. Daha önce bu alanda sıvı ipek çözümü, su yosunu bazlı biyoplastik çözümü ve tablet şeklinde diş macunu çözümü görmüştük. Şimdi bu üçüncüsüne yakın bir ürün daha geldi: EarthSuds

Kanada’nın Ontario eyaleti merkezli yeni bir girişim olan EarthSuds tek kullanımlık şampuan, saç kremi ve vücut yıkama küpleri imal ediyor. Firmanın ürünleri, National Geographic tarafından okyanusa dökülen plastik atıklarını ortadan kaldırmaya yönelik en iyi 10 küresel çözümden biri olarak seçilmiş. Bu temizlik küpleri özellikle seyahat ve konaklama endüstrisine yönelik tasarlanmış. Otellerde ve konaklama merkezlerinde, şampuan ve benzeri kişisel temizlik ürünlerinin tüketimi sonucunda dünya çapında ne kadar çok plastik atığı oluştuğunu düşününce fikir işe yarayabilir gibi görünüyor.

Firmanın küçük küpleri su ve basınçla kolayca parçalanıyor. Bu da kullan kişilere vücutlarını ve saçlarını her zamanki gibi yıkamak için yeterli köpük sağlamakta. Küpler çeşitli boyutlardaki paketler halinde satın alınabiliyor. Bireyler banyo ihtiyaçları için tek üründen büyük bir paket tercih edebilirken, otel sahipleri ve daire kiralayanlar konukların kullanması için saç şampuanı, saç kremi ve vücut şampuanından oluşan üçlü setleri satın alabilirler. Küplerle beraber alınabilecek özel seyahat çantalarının, tüm katı cilt bakım ürünlerinde ve kozmetik ürünlerinde olduğu gibi TSA (Transportation Security Administration) onaylı olduğu bilgisi veriliyor.

Fikrin kendisi, 2017 yılında bir dairesel bir tasarım yarışmasına giren Marissa Vettoretti’ye ait. 19 yaşındaki Kanadalı genç kadın, otellerde ücretsiz sunulan şampuan ve saç kremi şişelerinin çoğunlukla geri dönüşüm sürecine girmediğini farkettiğinde şok olmuş: “Geri dönüşüm tesislerinde kullanılamıyorlar çünkü çok küçükler, düşük kaliteli plastikler ile üretiliyorlar ve içlerindeki artık sabun yüzünden kirli kabul ediliyorlar.”

Vettoretti buna karşı ne yapılabileceğine odaklanmış ve ortaya EarthSuds ürünleri çıkmış. Ürünleri çevreyi koruyor, aynı zamanda şirket de sürdürülebilirlik alanında çok başarılı bir örnek haline geliyor. Firma kar ettiğini, teknolojiye ve çözümlere yatırım yaptığını, engelli yetişkinleri istihdam ettiğini ve çevresel olarak tek kullanımlık plastikleri ortadan kaldırmaya yardımcı olduğunu açıklamakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.