btbilgi

Kariyer.net firması içinde bulunduğumuz salgının iş hayatını nasıl etkileyeceğine dair görüşleri incelemek için, CURIOCITY iş birliğiyle bir araştırma gerçekleştirmiş. ‘Koronavirüs ve İş Hayatı’ başlıklı araştırmaya 1.346 beyaz yakalı çalışan ve 570 İşveren/İK yetkilisi katılmış. Çalışmanın raporu, işyerlerinin yüzde 64 oranla evden çalışma yöntemine geçtiğini ortaya koymakta.

Ne kadar süre evden çalışacağız?

Evden çalışma kararı veren şirketlerin yaklaşık üçte birinin, bu kararı Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü 10 Mart tarihini takip eden ilk haftada aldığı saptanmış. Vaka sayısının 1.000’i aştığı ve evde kalma çağrılarının arttığı 22 Mart tarihi ise, evden çalışmaya geçişin hızlanmasında önemli bir tarih olmuş. İK yetkililerinin ve çalışanların en az yüzde 50’si evden çalışmanın ne kadar süreceğini öngöremediklerini ifade etmekte. Yüzde 14 oranında katılımcı ise Nisan sonunda ofislerine döneceklerine inanıyor.

İşe gitmeye devam

Şirketlerinde evden çalışma yöntemi uygulandığını belirten İK yetkilileri ve çalışanların yüzde 28’inin, sadece belirli günlerde evden çalışma yöntemini uygulayabildiği raporda yer almakta. Bu grubun çoğunluğunun beyaz yakalı olduğu ve katılımcıların yüzde 15’inin, yaptığı iş evden çalışmaya uygun olmadığı için işyerine gitmeye devam ettiği bilgisi de veriliyor.

Şirketler evden/uzaktan çalışmaya hazır (gibi)

Araştırmaya katılan her 10 şirketten 7’sinin (yaklaşık yüzde 70 oranla) altyapısının, Koronavirüs salgını öncesinde de uzaktan çalışma sistemine uygun olduğu anlaşılmakta. Fakat evden çalışma önlemi aldıklarını belirten yaklaşık her 10 işveren ve beyaz yaka çalışandan sadece 2’si (yüzde 24 oranla) daha önce de şirketlerinde evden / uzaktan çalışma sistemi olduğunu belirtiyor. Yani model uygulamaya hazır olsa da, şirketlerin bu konuda kararsızlığı söz konusu.

Evden çalışmanın verimliliği

Bu konudaki görüşler karmaşık denilebilir:

  • Çalışanların yaklaşık yarısı, evde ya da ofiste çalışmanın verimlerinde bir fark yaratmadığını belirtiyor.
  • Evden çalışmanın daha az verimli olduğunu düşünen İK yetkililerinin oranı, çalışanlardan daha fazla.
  • İşverenlerin yüzde 47’si salgından sonra ofise dönme konusunda tedirgin iken, çalışanlarda bu oranın yüzde 54 olduğu raporlanıyor.
  • Çalışanların yüzde 47’si evden/uzaktan çalışma sisteminin salgın sonrasında da kalıcı hale getirilmesini istiyor. Yüzde 27 kadarı ise bu konuda kararsız durumda.

Dönüşüm ve fedakarlık

Hem İK yetkilileri hem de çalışanların sadece 5’te biri, salgın sonrasında çalışma şekillerinin aynı kalmasını beklemekte. Katılımcıların yaklaşık yüzde 60’ı bir çok sektör için köklü değişiklikler olacağını tahmin ediyor. Çalışanların ve İK yetkililerinin yüzde 60’ından fazlası, Koronavirüs sürecinde hem çalışanın hem de işverenin fedakarlık yapması gerektiğine inanmakta. Çalışanlarda oran daha yüksek, yüzde 81’i işverenlerinin fedakarlık yapmasını beklediğini belirtmiş.

Motivasyon ve bağlılık ne durumda?

Evden çalışmanın daha verimli olduğunu düşünenler de, daha az verimli olduğunu düşünenler de odaklanma ve motivasyon ile ilgili nedenlerin ön planda olduğunu belirtmişler. “Bu zorlu dönemde şirketiniz motivasyonunuzu artırmak için ek uygulamalar yapıyor mu?” sorusuna, çalışanların yüzde 85’i olumsuz cevap vermiş. “Çalışan olarak bu dönemdeki haklarınızı biliyor musunuz?” sorusuna ise olumsuz cevap verenlerin miktarı yüzde 70 civarında. Bu da şirkete olan bağlılıkları etkiliyor. Araştırmaya katılan çalışanların yüzde 41’i bu süreçte şirketlerine olan bağlılıklarının arttığını söylerken, bağlılığının azaldığını söyleyenlerin oranı yüzde 30 olarak saptanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.