btbilgi

İdrar ve dışkı bir insanın sağlığı hakkında yararlı birçok bilgi verebilmekte. O sebeple dokotorlar bizden kan testleri dışında idrar testleri de talep ediyorlar. Peki bu testleri günlük hayata taşımanın bir yolu olsaydı, ne kadar işimize yarardı? Stanford Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi uzun zamandır bu konuya kafa yoruyormuş. Yaklaşık 15 senelik bir akıllı klozet fikri, ancak şimdi gerçeğe dönüştürülebilmiş durumda.

Bağırsaklarımızda neler olduğunu bilmek, bize sadece içimizdeki bakterileri daha iyi anlama fırsatı vermiyor. İdrar ve dışkının analizi COVID-19 dahil olmak üzere bir sürü salgın hastalığın kısa sürede teşhis edilebilmesinde de yardımcı olabilir denilmekte. Stanford’dan bir profesör ve radyoloji başkanı olan Sanjiv Gambhir liderliğindeki araştırmacılar, 21 denek üzerinde uzundur devam eden çalışmalar sonucunda akıllı klozet projesini duyurdular.

Burada akıllı olan aslında klozetin kendisi değil aslında. Ona aynı dışarıdan eklenen bir bidet aksesuarı gibi takılabilen özel parçada. Yani geliştirilen ürün her türlü klozette kullanılabilecek ve hepsini birer analiz laboratuvarı haline getirecek. Takılan aksesuarın üzerinde idrar ve dışkı görüntülerini kaydeden yüksek hassasiyetli bir kamera ve başka sensörler bulunuyor. Kameranın kaydettiği görüntüler çeşitli algoritmalar tarafından inceleniyor.

Ekibe göre bu algoritmalar bir idrar örneğini analiz edip, sağlıklı örnekleri sağlıksız olanlardan ayırt edebilmekte. İdrarın akış hızını, akış süresi ve hacmi değerlendiriliyor. Ayrıca dışkı örneklerinin tutarlılığına bakılarak benzer sonuçlar da çıkartılabilmekte. Kamera dışında idrar örneklerinin moleküler seviyede incelenebilmesi için cihazda üre analiz şeritleri de bulunuyor. Akıllı klozet kullanıcının 10 farklı biyobelirtecini takip edebilmekte. Bunlar arasında beyaz kan hücresi sayısı; böbrek yetmezliği, enfeksiyonlar veya mesane kanseri de dahil olmak üzere bir dizi hastalığın göstergesi olabilecek belirli proteinlerin seviyelerini ölçmek sayılmakta.

Araştırmacıların asıl hedefi, akıllı klozetin bir telefona yüklenecek bir mobil uygulama ile birlikte çalışabilmesi. Kullanıcının idrar ve dışkılarının takibinden elde edilen veriler, böylece anında kullanıcıya iletilebilecek. Hatta risk saptanan durumlarda direk doktorunuza uyarı gönderilmesi bile mümkün olacak. Klozete yeni eklenmesi planlanan özellikler arasında diyabet hastaları için glikoz takip etme var. Ayrıca dışkı örneklerine moleküler analiz yapabilmek de bir başka hedef olarak listelenmiş.

Ekibin çalışması hakkında ayrıntılar ve bulguları, ‘Nature’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makaleden okunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.