btbilgi

COVID-19 hastalığının yayılması sonucunda, tüm dünya farklı iş yapış şekillerini kısa sürede benimsemek zorunda kaldı. TUİK rakamlarına göre 28 milyon kişinin istihdam edildiği Türkiye’de de iş yaşamı noktasında büyük değişiklikler yaşadığımız bir gerçek. Meselenin uzaktan çalışma değil, asıl sorunun yeni bir işsizlik dalgası olmasından korkuluyor. Bu dönüşümler konusunda Türkiye İnsan Yönetimi Derneği PERYÖN bazı öngörüler ve süreçle ilgili öneriler aktarmış.

Dünya Vatandaşlığı

PERYÖN’e göre dünya vatandaşlığı kavramı gittikçe daha önemli hale gelmekte. Bugün ülkelerin sınırlarını kapattığı, fakat tüm dünyada çalışan nüfusun yeni iş modellerine geçmekte olduğuna değinilmekte. Ülke gözetmeksizin istisnasız tüm kurumlar benzer endişe ve öngörülerle önlemler alarak, önümüzdeki dönemi inşa etmeye çalışmakta. Bu süreç sonunda edinilecek başarının ise, ‘insan’a verilen değer ile ölçüleceği savunulmuş.

Evden Çalışma

Uzun yıllardır iş yaşamı içinde kendine yer arayan evden/uzaktan çalışma modeli normalleşmeye başladı. Microsoft, Twitter, Hitachi, Apple, Amazon, Chevron, Salesforce, Spotify gibi küresel firmaların içinde bulunduğumuz slgın döneminde evden zorunlu çalışma politikaları uyguladığına dikkat çekilmiş. Bu noktadaki öngörü, iş yapıştaki bu radikal değişimi yönetmenin sürecin en zor handikabı olacağı şeklinde açıklanmış. Çalışanların evde iyi bir çalışma ortamı oluşturması, ekiplerin kullanacağı iletişim dili gibi ufak ancak insan psikolojisini öne çıkartan unsurların kurumları hedefe doğru yönlendireceği belirtiliyor. Yönetici ile çalışanın net bir iletişim kurması ve çalışanın kendinden beklenileni tam olarak kavramasının, genel performansa olumlu yansıyacağı ifade edilmekte.

Yeni Pandemi İşsizlik

Ekonomik açıdan zorlu sınavlardan geçtiğimiz bu süreçte, iş kaybının kaçınılmaz olduğu aktarılmakta. İşsizliğin küresel pandemiye dönüşebileceği, dünyadan son iki hafta içinde gelen rakamlar ürkütücü olduğu hatırlatılmış. Salgının yeni ana üssü olarak görülen ABD’de, Mart ayının üçüncü haftasında işsizlik ödeneği başvurularının 3 milyonu geçtiği ve bu rakamın 2008 yılındaki büyük resesyondan daha büyük boyutta olduğu bilgisi verilmiş. İşsiz kalma ihtimali olan çalışanları gözetmek için işverenlere büyük ödevler düştüğü aktarılmakta.

Kurumlar İçin Önerilen Tedbirler

  • Kurumlar iş yeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarıyla risk değerlendirmelerini yapmalı. Tüm çalışanlarının özel durumları da dahil (genç, yaşlı, engelli, gebe ve emziren) önlemlerini ivedilikle almalı.
  • Kurumlar çalışanlarına gerekli bildirimleri yapmalarının yanı sıra, onlara da özel risk grubu içinde olup olmadıkları sorularak farklı çalışma paketleri uygulanmalı.
  • Çalışanların mevcut durumla ilgili endişelerine kulak verilmeli.
  • Evden çalışma modeline geçilecekse, kişilere yükümlülükleri açık bir şekilde beyan edilmeli.
  • Kurumlar salgın konusunda gündemi yakından takip etmeli. Uzman görüş ve önerilerini dikkate almalı.
  • Bürokratik kararlarda olduğu kadar çalışanla iletişim, onların ihtiyaçları, tedarik zinciri stabilizasyonu, izleme ve öngörme ve sağduyu ilkelerinden ayrılmamalı.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.