btbilgi

İklim danışma kuruluşu Ember, ‘Global Electricity Review 2020’ başlıklı küresel elektrik durumu raporunu yayımladı. Rapora göre dünyadaki rüzgar ve güneş enerjisi üretimi artış gösteriyor. Yenilenebilir enerji üretimi 2019 yılında 15 oranında artarak, toplam dünya elektrik üretiminin yüzde 8’ini oluşturmuş. Türkiye açısından güzel bir haber de, raporda ülkemizin dünya çapında en iyi ilk 10 rüzgar ülkesi arasında gösterilmesi oldu.

Raporun bulgularını analiz eden Ülke Enerji firması, Avrupa’nın elektrik üretimini kömürden rüzgara ve güneşe çevirdiğini söylüyor. Küresel çapta 1990’dan beri en büyük düşüşünü yaşayan kömür yakıtlı elektrik üretimi, 2019 yılında da yüzde 3 düşüş görmüş. Düşüşün ana sebepleri arasında rüzgar ve güneş enerjisinin yükselişi, Paris İklim Antlaşması ve ekonomik sebepler bulunduğu belirtilmekte. Rapora göre kömürden sağlanan elektrik üretiminin yüzde 87’sinden 10 ülke sorumlu durumda.

Rapora bakılırsa rüzgarın yükselişi devam ediyor. Rüzgar enerjisi 2019’da 1.240 TWh’den 1.404 TWh’ye yükselmiş. Dünya elektriğinin yüzde 5,44’ünü tek başına rüzgarın karşıladığı hatırlatılmakta. Raporda ayrıca dünyadaki rüzgardan elde edilen TWh miktarlarına göre ilk 10 rüzgar ülkesi de listelenmiş. Buna göre dünyadaki 10 rüzgar ülkesi sıralamasında birincilik 405,7 TWh ile Çin’e ait. Türkiye ise geçen yıl rüzgar enerjisinden elde ettiği 21,3 TWh ile 10’uncu sırada yer almakta. WindEurope 2019 raporunda da, kurulu rüzgar gücü açısından ülkemizin Avrupa’da 7’inci sırada bulunduğu aktarılıyor.

Ülke Enerji rüzgar enerjisi alanında daha da ileri gidebilmek için sektörün özellikle devlet tarafından desteklenmesinin, uzman insan kaynağına ve teknolojik gelişmelere daha fazla yatırım yapılması gerektiği ifade ediliyor. Bunlar sayesinde yenilenebilir enerji yatırımcılarının ülkeye getirilmesinin mümkün olacağı da altı çizilen görüşler arasında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.