btbilgi

Koronavirüs salgını sırasında hem bireyler hem de kurumlar iletişimi kopartmamak için videokonferans uygulamalarına sarıldı. Hızla yükselen uygulamalar arasında Zoom dikkati epeyce çekti. 100 katılımcıya kadar ücretsiz, 40 dakikalık videokonferans görüşmeleri sunuyor ve birçok kişi Zoom’u arka plan değiştirmek gibi özellikleri yüzünden seviyor. Ne yazık ki hızlı yükseliş beraberinde bir dizi güvenlik sorununu da getirdi. Keşfedilen güvenlik açıkları yüzünden NASA, Tesla ve ABD eğitim kurumları Zoom kullanmaktan vazgeçti. Zoom’un CEO’su özür dilemek zorunda kaldı. Zoom’un zor durumundan faydalanmak isteyen Microsoft ise Skype Meet Now uygulamasını hayata geçirdi.

Diğer bir popüler sanal iletişim uygulaması olan Skype’a, şimdi kayıt olma veya para ödeme gerektirmeyen Skype Meet Now aramaları eklenmiş durumda. Bu özellik sayesinde tek bir tıklamayla size özel bir bağlantı linki oluşturuluyor. Bunu videokonferans yapmak istediğiniz kişilere yolluyorsunuz. Linke tıklayan kişiler Skype aracılığıyla sınırsız süreli toplantılara katılabiliyorlar. Microsoft‘un açıklamasına göre yollanan toplantı bağlantı linkinin süresi dolmuyor ve her zaman kullanılabiliyor.

Skype’ın kullanıcıdan istediği tek bir şey var, o da mobil cihazda veya bilgisayarda Skype yazılımının kurulu olması. Bunun dışında Microsoft hesabı açmaya veya Skype’a kayıt olmaya gerek olmayacak. Eğer yazılımı kurmakla uğraşmak istemiyorsanız ona da çözüm var. Linki alan kullanıcılar Skype’ın web üzerindeki uygulamasını da kullanabilecekler. Kullanıcılar Skype Meet Now görüşmeleri sırasında Skype’ın tüm özelliklerinden faydalanabilecek. Bunlar arasında video görüşmeleri kaydetme ve daha sonra kullanmak üzere 30 gün boyunca saklama da var.

Uygulamada video toplantı öncesinde arka planı bulanıklaştırma özelliği mevcut. Böylece eğer evinizde çalışma ortamınızın arka planı güzel görünmüyorsa bunu devreye sokabilirsiniz. Ayrıca evdeki aile üyelerinin (ya da evcil hayvanların) görüntüye yanlışlıkla girme ihtimaline karşı da işe yarıyor. Skype Meet Now sayesinde bilgisayar ekranınızı görüştüğünüz kişiler ile paylaşabilir, prezentasyonları ve dokümanları kimseye göndermek zorunda kalmadan canlı şekilde sunabilirsiniz.

Görüşmelerle ilgili tek sınırlama ise acil durum aramaları olarak belirtilmiş. Resmi web sitesine Skype’ın telefonların yerini almak istemediği ve bu sebeple de acil durum aramaları için kullanılamayacağı özellikle belirtilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.