btbilgi

Ofis çalışanları zorunlu olarak işlerini evden ve uzaktan halletmeye devam ederken, kurumsal ağlara güvenli şekilde bağlanmaları her zamankinden önemli hale geldi. Bu da genellikle RDP (Remote Desktop Protocol) ve VPN (Virtual Private Network) gibi güvenlik teknolojilerinin kullanılmasını gerektirmekte. Çeşitli sektörel raporlara göre, Koronavirüs salgını başladığından beri bunlar ve benzeri uzaktan güvenli erişim çözümlerinin kullanımı müthiş oranlarla yükselmiş durumda.

İnternet’e bağlı cihazları tarayan ve takip eden arama motoru Shodan’ın verilerine bakılırsa, Mart başında kaydedilen RDP uç noktaları 3 milyonken, 29 Mart Pazar günü itibarı ile yaklaşık 4,2 milyona çıkmış. Bu da yaklaşık yüzde 40 oranında bir artışa tekabül ediyor.

Bu rakamların, sadece standart RDP bağlantı noktası olan 3389 portu aracılığı ile bağlanan uç noktalarının verilerini içerdiği raporda not edilmiş. Fakat Shodan’ın kurucusu ve CEO’su John Matherly’den bir başka açıklama daha gelmekte. Matherly RDP hizmetini siber saldırılardan gizlemek için sistem yöneticileri tarafından sıkça kullanılmakta olan 3388 port bağlantı noktasında da benzer bir yükselme olduğu belirtilmekte. 3388 port kullanımında ise Mart başındaki yaklaşık 60 bin bağlantı, Mart sonu itibarı ile 80 bin’in üzerine çıkarak yüzde 36,8 oranında artış gözlemlenmiş.

Benzer şekilde, IKE ve PPTP gibi VPN protokollerini çalıştıran çeşitli sunucuların sayısının da 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 33 oranında artmış olduğu ifade edilmekte. Sene başındaki yaklaşık 7,5 milyon sunucuya göre, Mart sonu itibarı ile bu rakam yaklaşık 10 milyona yükselmiş. Bu sayıların intranet ve kurumsal ağlara ağ geçidi olarak kurulan kurumsal VPN sunucularını yansıttığı rapor ediliyor.

Ancak şaşırtıcı olmayan şekilde, tüketici kategorisindeki VPN hizmetlerinde da benzer bir artış var. Dünya çapında ulusal karantinalar yüzünden interente 7/24 evlerinden giren kullanıcılar, bazı bölgesel engelleri aşmak için bu servisleri kullanmayı tercih ediyor. ZDNet’e konuyla ilgili bilgi veren ünlü VPN sağlayıcılarından NordVPN, 11 Mart’tan bu yana kullanıcılarda yüzde 165’lik artış saptadıklarını açıklamış. AtlasVPN ise ABD kullanıcı tabanında yüzde 124 artış bildirmiş.

VPN inceleme sitesi Top10VPN ise 2020’nin ilk çeyreği itibarı ile genel talepte benzer oranlarda yükselme olduğunu söylüyor. Özellikle ABD’de bir önceki çeyreğe göre VPN talebinde yüzde 65’lik bir artış olmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.