btbilgi

Şu anda dünyanın her yerinde Koronavirüs salgını ve yarattığı COVID-19 hastalığı ile ilgili çözümler geliştirilmeye uğraşılıyor. Türk biliminsanları da kurulan ekiplerle, Sağlık Bakanlığı’nın destekleri ile ilaç, tedavi, aşı ve korunma teknikleri üzerine çalışıyorlar. Bu çabalardan biri de Maltepe Üniversitesi’nden geldi. Üniversitenin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kuantum Optiği ve Elektroniği Teknolojileri Laboratuvarı, Koronavirüsle savaşan bir cihaz geliştirmiş.

Üniversite araştırmacılarından Prof. Dr. Afif Sıddıki ve ekibi, sağlık çalışanlarının enfekte olma riskini en aza indirmeyi kendilerine odak almış. Çalışmalar soncunda ortamdaki en ağır virüsleri dahi öldürebilen ultraviyole (UV) bir çözüm tasarlanmış. İlk denemeleri başarıyla sonuçlanan tasarımın üç farklı uygulaması var. Prototipleri üretilen uygulamalar ‘El Cihazı’, ‘Dezenfeksiyon Kapısı’ ve ‘Dezenfeksiyon Kabini’ olarak isimlendirilmiş. El cihazının 75 saniyede, kapı ve kabinin ise 15 saniyeden kısa bir sürede ortamdaki virüsleri en düşük seviyeye indirebildiği bilgisi verilmekte.

Prof. Sıddıki cihazların çalışma prensipleri ile ilgili şu bilgileri aktarıyor: “Temel prensipleri yaklaşık yüzyıldan beridir bilinen ultraviyole ışınlarının, mikrop, virüs, bakteri, mantar ve parazit üzerindeki öldürücü etkisini kullandık. Güneşten gelen ışığın içinde görebildiğimiz renklerin ötesinde, daha yüksek enerjili olan ultraviyole ışınımlar da bulunuyor. Bu ışınımın büyük bir bölümü atmosferimiz tarafından emilerek etkisiz hale geliyor ve yeryüzüne ulaşamıyor. Dolayısıyla yeryüzünde bulunan birçok canlı, buna virüsler de dahil, bu ışınıma karşı korunaksız olarak evrimleşiyor. Bu mikroplar doğrudan ultraviyole ışınımına maruz bırakıldığında ise, özelliklerine göre süre bakımından farklılık göstermekle beraber, etkisiz hale geliyor.”

Türk biliminsanlarından Koronavirüs koruması için cihaz

El Cihazı

Bu cihaz sağlık çalışanının kıyafetine yakın mesafeden (10-15 cm) yaklaşık 1-2 dakika uygulanması durumunda ortalama virüs yükünü yüzde 90 oranında azaltıyor. HIV virüsü için 15 cm ve 75 saniye, uçuk virüsü olarak da bilinen Herpes için üç saniye yeterli. Koronavirüs HIV’den daha küçük olduğu için süre, 75 saniyeden az hesaplanmış. Bu cihazı günlük hayatta kullanmak mümkün.

Dezenfeksiyon Kapısı

Bu cihaz, yoğun bakımla karantina servislerinin girişlerine yerleştirilmek üzere tasarlanmış. AVM girişlerinde bulunan X-Ray cihazları gibi çalışıyor ancak X-ışınları yerine UV ışınımları kullanılıyor. Herpes virüsünü 15 saniyede, HIV için ise 6 dakikada ortadan kaldırıyor. Koronavirüs için hesaplanan süre 15 saniyeden az olarak belirtilmekte. İnsanlar gibi eşyalar, cihazlar ve aletler de içinden geçebiliyor.

Türk biliminsanlarından Koronavirüs koruması için cihaz

Dezenfeksiyon Kabini

Bu prototip ise sadece hasta yatakları, solunum cihazları, kıyafetler, gözlükler, siperlikler gibi virüs bulaşmış büyük nesnelerin dezenfekte edilmesi için tasarlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.