btbilgi

Tüm dünya olağanüstü bir dönemden geçmekte ve herkes ya uzaktan çalışma veya uzaktan eğitim çözümlerine yöneliyor. Fakat hayatlarının kolaylaşması gereken önemli bir çalışan grubu var ki, o da tarımcılar. Çiftçiler de COVID-19 hastalığı yüzünden evlerinde kalmaya çalışıyor ama ülkede tarımın ve gıda üretiminin durmaması için bir yandan tarlalarda neler olup bittiğini, güncel durumu bilmek zorundalar. Tanıtımı yapılan ‘Dijital Tarım İstasyonu’ çiftçilerin hayatlarını kolaylaştırmak için hayata geçirilmiş.

Vodafone Business’ın sunduğu Dijital Tarım İstasyonu projesi, gıda tedarik zincirinde önemli rol oynayan çiftçilere tarlalarını ve mahsullerini 24 saat uzaktan takip etme imkanı veriyor. Çiftçiler cep telefonlarına gelen uyarılar çerçevesinde evlerinden tarımsal operasyonlarını uzaktan yürütebiliyor. Toprağın nemini ve kalitesini, ayrıca hava durumunu anlık takip eden ve haşere, doğal afet gibi konularda erken uyarı veren çözüm sayesinde hem çiftçiler hem ürünler güvende kalıyor.

Dijital Tarım İstasyonu çiftçilere tarımsal işlemlere dair sulama ve gübreleme zaman önerileri sunabiliyor. Toprak sıcaklığı ve nemine bağlı tohum ekim zamanı öneriyor. Gübreleme, ilaçlama, budama, hasat zamanına yönelik iş planlaması yapılmasına yardımcı oluyor. Bu ürünle tarımsal veriler anlık takip edilip depolanıyor, analiz ediliyor ve güvenilir bir şekilde raporlanabiliyor. Bu verilerle risklere karşı efektif önlemler alınarak daha güvenli tarım üretimi yapılması ve üretimin artırılması mümkün oluyor.

Ürünün en önemli özelliklerinden biri uzaktan takibi mümkün kılması. Tüm uyarılar çiftçilere online olarak gidiyor. Çiftçiler de kameraları aracılığıyla tarlalarını canlı olarak uzaktan takip edebiliyor. Başka bir deyişle, İstanbul’daki ofisinizden Mersin’deki tarlanızı izlemeniz mümkün oluyor. Dijtal Tarım İstasyonu verimlilik ve tasarruf aksiyonlarıyla, istikrarlı ve sürdürülebilir tarımı destekleyen bir ürün. Tarımsal Nesnelerin İnterneti (IoT) çözümlerinin verimli kullanılması halinde üretimde ve kalitede en az yüzde 25 oranında artış olabileceği gibi, girdi maliyetlerinde de yüzde 50 oranında kadar tasarruf sağlanabildiği bilgisi de aktarılmakta.

Belediyeler de bu yenilikçi çözümü destekliyor. Verilen bilgiye göre, Anamur Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi bu istasyonları Kemalpaşa Ziraat Odası’nın kullanımına açmış. Kemalpaşalı üreticiler daha önce yılda 6 kere ilaçlama yapmalarına rağmen, ürünlerin meyve monilyası hastalığına yakalanmasını önleyemiyormuş. Dijital Tarım İstasyonu’nu kullanmaya başlamalarıyla birlikte, istasyon onlara ilaçlama için doğru zamanı bildirmeye başlamış. Çiftçilerin yılda 3 defa ilaçlama yaparak hastalık tehdidini bertaraf ettikleri aktarılmakta. Proje sayesinde hem bitkisel hastalığın tehdit olmaktan çıkarıldığı, hem de ilaçlama maliyetlerinin düşürüldüğü belirtiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.