btbilgi

Uzaktan erişimle çalışanların sayısında ciddi oranda artış yaşandığı bir dönemdeyiz. Evde kalmak zorunlu belki ama bu türden senaryolarda bilgilere kurum dışından ulaşmak, kurum içinden erişmekten daha fazla güvenlik riski oluşturmakta. Donanımsal Güvenlik Modülü (HSM-Hardware Security Module) üreticisi Procenne kurumların bu dönemde veri güvenliği ve bütünlüğünü sağlamak için bazı stratejiler önermiş:

Uzaktan çalışma prosedürleri

Evden çalışma döneminde veri güvenliği açıklarına karşılık işletmelerin; uzaktan çalışma güvenlik prosedürü hazırlamaları, hangi uzaktan erişim biçimlerine izin verdiklerini tanımlamaları, uzaktan erişim sunucularını nasıl yöneteceklerini belirlemeleri, sunucuları güncellemeleri ve uzaktan çalışma cihazları için prosedürleri periyodik olarak değerlendirmeleri önem kazanıyor.

IoT iletişimi

Nesnelrin İnterneti (IoT) teknolojisinde çeşitli güvenlik ve kontrol uygulamalarıyla alınacak basit önlemler sayesinde cihazlar uzaktan yönetilebilmekte. Ayrıca iş analitiği yazılımları tarafından üretilen verinin toplanması ve güvenli depolanması da sağlanabiliyor. Güvenli bir ortam yaratılabildiğinde akıllı nesnelerle verimli bir kullanım alanı oluşturulabilir. İşletmeler uçtan uca şifreleme özelliği olan ürün ve çözümler sayesinde, güvenli veri transferi ve veri kullanımı sağlayarak IoT iletişimlerini güvenli hale getirebiliyor.

Güçlü şifreleme

Günümüzde tüm dijital firmalar bir şekilde kişilerin bilgilerini toplamakta. Kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgiyi ifade eden kişisel verilerin; bunun dışında kimlik, pasaport, ehliyet gibi kişisel belge bilgilerinin üçüncü şahıs erişimine kapalı ortamlarda şifreli olarak korunması gerekli. Bu noktada şirketler dijital veri güvenliğinde güçlü şifreleme çözümlerine başvurarak KVKK uyumluluğu sağlayabilir.

E-posta güvenliği

Her gün onlarca işlem için gönderilen e-postalar, nihai adrese ulaşana kadar pek çok sunucudan geçiyor. Bu işlem, herhangi bir sertifika kullanılmaması halinde açık ve okunabilir şekilde gerçekleşmekte. E-postada yer alan verilerin güvenliğini sağlamak için şifreleme anahtarlarını fiziksel olarak saklayıp koruyan donanımsal şifreleyiciler kullanılabilir.

Mobil cihaz güvenliği

Kişisel bilgisayarlar gibi mobil cihazlar da kendi güvenlik açıkları ve güvenlik sorunları olan işletim sistemlerine sahip. Mobil cihaz kullanımının artışı, güvenlik uzmanlarını mobil uygulama güvenliği süreçlerini geliştirmeye yönlendiriyor ve veriler mobil cihazlarda yazılımla korunuyor. Verinin korunmaması ise gizlilik ihlali, kartlı ödeme standartlarının ihlali, kimlik hırsızlığı ve sahtecilik gibi durumlara sebep olabilmekte. Bu noktada devreye giren güvenlik çözümleri, uçtan uca güçlü şifrelemede ve mobil cihazların güvenliğinde merkezi bir rol oynuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.