btbilgi

İnternet dev bir okyanus. Fakat içerisinde rastlanan bazı içerikler çocuklara ve gençlere uygun olmayabiliyor. Ne yazık ki internetteki zararlı içerik miktarı her geçen gün artmakta. Çocuklar bu tür içeriklere yanlışlıkla erişebildiği sürece, ebeveynlerin endişesi devam edecek.

Kaspersky’nin hazırladığı ‘Aile Raporu’na bakılırsa, Türkiye’de 7 ile 12 yaşları arasında çocuk sahibi olan ebeveynlerin yaklaşık üçte biri (yüzde 29 oranla), çocukların internette karşı karşıya kaldığı en önemli riskin zararlı içerik (şiddet veya cinsel odaklı) olduğunu düşünüyor. İnternette her yerde rastlanabilen zararlı içerikler uygulama içi reklamlarda bile çıkabiliyor ve bu tür içerikleri üretenler uygulamalar üzerinden gelir elde edebiliyorlar.

Verilen bilgilere göre, Türk ebeveynlerin yüzde 24’ü uygunsuz içeriklerle karşılaşma riskini en aza indirmek için çocuklarının internette geçirdikleri süreyi kontrol etmeye çalışıyor. Anne babaların yaklaşık yarısı (yüzde 52 oranla) ise, çocuklarının internette gezdiği siteleri kontrol ve takip etme ihtiyacı hissediyor. Özellikle de çocukların ve gençlerin şu aralar evde kalmak zorunda oldukları düşünülünce, ebeveyn kontrolü sağlayan kontrol yazılımları daha büyük ilgi görüyor.

Bu noktada her kontrol yazılımının farklı çalıştığı ve ebeveynlerin kendilerine en uygun olanı seçmelerinin çok kolay olmadığı belirtilmekte. Bağımsız anti-virüs ve güvenlik yazılımları testleri yapan AV-Comparatives kuruluşu, internet kullanıcısı çocukları koruyan en iyi aracı bulmak için her yıl çeşitli yazılım markalarının ebeveyn kontrolü çözümlerine sertifika testleri uyguluyor. İncelenen ürünün sertifika alabilmesi için porno içerikli sitelerin en az yüzde 98’ini engellemesi, çocuklara uygun olan sitelerde sadece birkaç kez yanlış alarm vermesi ve inceleme sırasında ciddi çözümsüz hatasının (veya tasarım açığının) olmaması gerekmekte.

Kaspersky internetteki zararlı içerik ve siteleri engellemeye çalışan anne babalara, ebeveyn kontrolü yazılımları ile ilgili bazı tavsiyeler vermiş:

  • Yazılımın uzaktan ayar yapma özelliği olup olmadığına bakın. Bu sayede ayarları kendi tercihinize göre düzenleyebilirsiniz.
  • Uygulamada çocuğunuzun internetteki faaliyetlerini kontrol etmenizi sağlayan engelleme, uyarı ve veri toplama gibi özellikler bulunmasına özen gösterin.
  • Ebeveyn kontrolü yazılımının özelliklerine göz atın. Örneğin, çocuklarınızı yalnızca internette değil gerçek dünyada da korumanızı sağlayan özellikleri tercih etmeniz iyi olacaktır. Bunu çocuğun konumunu GPS üzerinden takip ederek, belirli bir zaman aralığında olması gerektiği yerleri (örn. okul, kurs vb.) belirleyerek yapabilirsiniz.
  • Cihazına bir ebeveyn kontrolü yazılımı yüklemeden önce çocuğunuza internetteki faaliyetleri hakkında bilgileri görebileceğinizi söyleyin. Çocuğunuzun cihazına bu yazılımı kurmak için ortak karar alın.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.