btbilgi

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), 2019 yılı için hazırlanan ‘İnternet Suçları Raporu‘nu sundu. Raporda özellikle, 2019’un şimdiye kadar en yüksek şikayet sayısının olduğu ve en büyük dolar kaybının yaşandığı yıl olarak duyurulması dikkat çekiyor. Rapora bakılırsa geçen yılın tamamında, FBI kurumu toplamda 3,5 milyar dolar kayıp yaratan 467 binden fazla siber suç şikayeti almış. Bir karşılaştırma olarak, yıllık kaybın 1,1 milyar dolar seviyesinde olduğu 2015 yılı gösterilmekte.

Raporu değerlendiren güvenlik firması ESET, raporda belli internet suçları üzerinde durulduğunu aktarıyor:

BEC suçları

Raporda toplam parasal kaybın yarısından fazlasının ‘kurumsal e-postaların gizliliğini ihlal etme‘ (BEC- Business Email Compromise) suçları ile meydana geldiği belirtilmiş. Bu suç işletmelere neredeyse 1,8 milyar dolara mal olmuş. Böylece rapordaki en yüksek maliyetli sahtekarlık türü şeklinde etiketlenmekte.

2013 yılında dolandırıcıların genellikle CEOların ve CFOların e-posta hesaplarını hackleme ve kendilerine yasa dışı para transferi yapma ile uğraşıyorlarmış. 2019’da ise saldırılar çok karmaşıklaşmış durumda. Artık kişisel veya kurumsal e-postaların gizliliğinin ihlali ve avukatların e-posta hesaplarının takibi de geçerli saldırı yöntemleri arasında.

Fidye yazılımları ve kimlik avı

Bu yöndeki kayıpların yaklaşık 9 milyar dolara ulaştığı ve 2018’de meydana gelen kaybın neredeyse üç katına çıktığı ifade edilmiş. 2018’de 1.500 olarak raporlanan fidye yazılımı kurban sayısı da geçen sene 2 bine gelmiş. Kimlik avı geçen yıl da en yaygın sorunlardan biri olmuş ve 114 bin 72 kurbana yol açmış.

Bordro sahtekarlıkları

2019 yılında siber dolandırıcılar İnsan Kaynakları ve bordro departmanlarını hedefleyerek, mevcut ödeme dönemindeki doğrudan mevduat bilgilerini güncellemek isteyen çalışanlar gibi davranmaları ile dikkat çekmiş. Güncellenen bilgiler sayesinde, genellikle aktarılan paranın bir ön ödemeli kart hesabına yönlendirildiği ifade ediliyor.

Yaşlılar saldırganların hedefinde

Rapora göre yaşlıların dolandırılması gittikçe büyüyen bir sorun durumunda. 2019’da 68 bin 13 kişi ile yaşlılara yönelik internet suçları en yüksek kurban sayısına sahip. Yirmili yaşların altında ise 10 bin 724 kurban olduğu bilgisi verilmiş. Yaşça büyük kişilerin hedef alınarak 835 milyar dolardan fazla para kaybettiği konular arasında romantik ilişkiler (sadece bu kategoride yarım milyar dolar zarar rapor ediliyor), teknolojik destek, memur taklidi ve loto dolandırıcılığı başta geliyor.

Teknik destek dolandırıcılığı

Siber dolandırıcılar yazılım lisansı veya banka hesabıyla ilgili aslında var olmayan bir sorunu çözme bahanesi altında kurbanlarıyla iletişime geçerek onları dolandırmaya çalışıyor. Teknik destek dolandırıcılığı 2019’da çoğu 60 yaş üzeri olan kurbanlar üzerinden yaklaşık 54 milyon dolar kayba yol açmış ve önceki yıla göre yüzde 40 oranında artış gözlemlenmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.