btbilgi

Şimdiye kadar konteynerlerden yapılan bir sürü şey gördük. Evler, oteller ve hatta bahçenize koyabileceğiniz ısıtmalı yüzme havuzları bile yapmak mümkün. İçinde bulunduğumuz salgın hastalık döneminde ise farklı bir çözüm geliyor. İtalyan tasarım, mühendislik ve sağlık kurumları CURA projesi için bir araya gelmiş. Carlo Ratti Associati, Italo Rota, Studio FM Milano, Humanitas Research Hospital, Jacobs ve Squint/opera gibi birçok ismin yer aldığı proje, konteynerlerin modüler birer yoğun bakım ünitesine dönüştürülmesini öngörüyor.

CURA (Connected Units for Respiratory Ailment) kısaltması, ‘Solunum Hastalıkları için Bağlantılı Birimler’ anlamına gelmekte. Bu konteynerler dünya çapında kolayca sevk edilebilecek ve gerektiğinde kolayca ölçeklenebilecek birimler. Proje kar amacı ile oluşturulmamış, açık kaynaklı olarak sunuluyor yani isteyen her kurum planları alıp, ihtiyaç olduğu şekilde adapte edip faydalanabilir.

CURA: Konteynerden modüler yoğun bakım ünitesi

CURA ünitelerinin her biri ya yeni veya dikkatlice temizlik/hijyen işlemlerinden geçirilmiş standart 6 metrelik nakliye konteynerlerinden üretilmekte. Konteynerlere kapılar ve pencereler monte ediliyor, ardından da farklı konfigürasyonlarda iç donanımlar ekleniyor. Projede tek yataktan 40 yatağa kadar çıkabilen değişik düzenlemeler sunulmuş. Konteynerler kurulacakları lokasyonda şişme ara bağlantı geçitleri ile birbirlerine eklenerek, birkaç saatte bir yoğun bakım tesisi oluşturmak için kullanılıyorlar.

Medikal çözümler arasında, acil durum üniteleri için kullanılan çadırlar zaten var. Fakat tasarımcılar acil durum ünitelerin bunlara fazladan eklediği bir özelliğe dikkat çekiyorlar: Negatif oda basıncı. Negatif oda basıncı sistemlerinde konteynerlere dışarıdan hava alınır ama içerideki hava dışarıya çıkmaz. Bu da hava yolu ile bulaşabilen virüslerin daha fazla yayılma riskini azaltmaya yardımcı olmakta. Bu türden sistemler genelde geleneksel izolasyon yapılarında kullanılmakta.

CURA: Konteynerden modüler yoğun bakım ünitesi

CURA birimlerinin, yoğun bakım kapasitesini artırmak hastane otoparklarına kolayca kurulması mümkün. Onun dışında acil durum saha hastaneleri inşa etmek için stadyumlara, hangarlara veya benzeri yerlere kurulabilir. Konteynerler trenlerle, kamyonlarla ve gemilerle hızlıca ihtiyaç olan yere ulaştırılabilmesi açısından da aantaj sağlıyor. İlk prototip konteynerin, COVID-19 hastalığı ile mücadele eden bir Milano hastanesinde devreye sokulup denemeler yapılacağı bilgisi veriliyor. Eğer testler öngörüldüğü gibi başarılı olursa, konteynerlerin hızla üretilip dünya üzerinde en çok gereken yerlere yollanması söz konusu olabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.