btbilgi

Sosyal uzaklaşma politikaları sonucunda evden çalışma arttı. Bu da hem iş hem de kişisel kullanım için ortak iş ve videokonferans uygulamalarına olan ilgiyi uçurdu. Uygulama pazarı analiz firması App Annie’nin yeni bir raporunda, bu kategorideki uygulamaların 14-21 Mart haftasında 62 milyon indirmeyi geçtiği aktarılmış. Bunun şimdiye kadar görülmüş en yüksek sayı olduğu, önceki haftaya göre yüzde 45 ve 2019’un ortalamasına göre yüzde 90 artış gösterdiği bilgisi veriliyor.

Kategorideki büyümenin büyük bir kısmını oluşturan uygulamalar Google’ın Hangouts Meet’i, Microsoft Teams ve Zoom Cloud Meetings’den oluşuyor. Özellikle videokonferans uygulaması Zoom’un Şubat ve Mart aylarında dünyadaki listelerde zirveye yerleştiği ifade edilmiş. Rekorun kırıldığı hafta boyunca, Zoom uygulaması ABD çapında 2019’un dördüncü çeyreğindeki haftalık ortalamanın 14 katından fazla miktarda indirilmiş. İngiltere’de 2019 dördüncü çeyrek haftalık ortalamasının 20 katından fazla, Fransa’da 22 kat, Almanya’da 17 kat, İspanya’da 27 kat ve İtalya’da 55 kat daha fazla sefer indirilmiş.

Videokonferans uygulamalarına Mart ayında indirme rekoru

Diğer çok ilgi gören uygulamalardan Google’ın Hangouts Meet’i aynı dönemde İngiltere (24 kat), ABD (30 kat), İspanya (64 kat) ve İtalya’da (140 kat) 2019’un dördüncü çeyrek haftalık ortalaması ile karşılaştırılınca çok büyük miktarda indirme görmüş. Microsoft Teams ise İspanya (15 kat), Fransa (16 kat) ve İtalya’da (30 kat) göreceli olarak daha düşük indirme rakamları bulmuş durumda.

Tüketici odaklı videokonferans uygulamaları arasında, özellikle Z Kuşağı üyeleri arasında popüler olan Houseparty dikkat çekiyor. İtalya’da 21 Mart’ta sona eren hafta boyunca Houseparty indirme rakamları, 2019’un dördüncü çeyreğindeki haftalık ortalamaya göre 423 kat daha fazla indirilmiş. İspanya’da bu rakam 2 bin 360 kata yükselmiş. İspanya’nın bundan önce Houseparty uygulamasına gözle görülür ölçüde ilgi göstermemiş olduğu da ek bir bilgi olarak verilmiş.

Videokonferans uygulamalarına Mart ayında indirme rekoru

App Annie raporunda şu açıklama yapılmış: “İnsanlar sosyal izolasyonun ne zaman biteceğini bilemiyor. Bu sebeple videokonferans uygulamaları günlük alışkanlıklarımızı büyük ölçüde etkileme potansiyeline sahip. Bu uygulamalar sayesinde fiziksel engelleri aşabiliyoruz, nispeten sorunsuz bir şekilde çalışabiliyoruz ve sosyalleşebiliyoruz. Bu durum mobil cihazlar için eşi görülmemiş bir dönem. Neredeyse her sektördeki tüketicilerin davranışlarında günlük aşamada bile değişimler gözlemliyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.