btbilgi

Dünyanın her yerinde Koronavirüs önlemleri nedeniyle insanlar evlerinde kalıyor ve çıkmamaya çalışıyorlar. Bu dönemde zorunlu ihtiyaçlara yönelik alışverişlerin ciddi bir kısmı online ortama kaymış durumda. Marketlere ve pazarlara gitmeden gıda ve diğer malzemeleri almaya çalışanlar sayesinde e-ticaret sitelerinin trafikleri çok yükseldi. Fakat her zaman olduğu gibi siber suçlular bunu da fırsat biliyor ve evlerinde alışveriş kargo paketlerini bekleyenleri hedefliyorlar.

Konuyla ilgili bilgi veren Sophos Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Paul Ducklin, şu açıklamayı yapmış: “Size kargo şubesinden gönderilmiş süsü verilen bir mesaj gönderiyorlar ve siparişin eksik adres bilgileri nedeniyle teslim edilemediğini, adres teyidi için mesajda yer alan linke tıklamanız gerektiğini söylüyorlar. Siz de paketinize hızla kavuşabilme arzusuyla bir ön önce linke tıklayıp neyin yanlış gittiğini görmek istiyorsunuz. Yönlendirildiğiniz sayfada size paketin iade sürecine girdiği, bilgilerinizi güncellemenizin ardından küçük bir ödemeyi takiben adresinize tekrar iletilebileceği yazıyor. ‘Zaten küçük bir bedel, ödeyeyim de sorun çözülsün’ dediğiniz anda kredi kartı bilgilerinizin siber dolandırıcıların eline geçmesini sağlayacak nihai adımı atmış oluyorsunuz.”

Sophos’un raporunda bu türden tuzaklara düşmemek için bazı tavsiyeler var:

Söylenen her şeye inanmayın

Siber dolandırıcıların sizin herhangi bir anda kargo beklediğinizi bilme şansı yoktur. Mevcut koşullarda bunun yüksek bir olasılık olduğunu bildikleri için boş atıp dolu tutmaya çalışıyorlar. Böyle bir mesaj aldıysanız ve herhangi bir kargo beklemiyorsanız göz ardı edin. Kargo bekliyorsanız durumu resmi kanallardan doğrulama yoluna gidin.

SMS linklerine dikkat

Kargo SMS’lerini bilgilendirme mesajı olarak kabul edin ve öyle davranın. Bu tarz SMS mesajlarındaki linklere tıklamayın. Kargonuzu takip etmek isterseniz bunu SMS linkinden değil, teslimat şirketinin resmi sitesi üzerinden yapın.

Kredi kartı bilgisi paylaştıysanız…

Yazılan şeylere inanıp boş bulunmuş, kredi kartı bilgilerinizi dolandırıcılarla paylaşmış olabilirsiniz. Böyle bir ihtimal olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden gerekli önlemleri almak için bankanızla iletişime geçin. Unutmayın ki kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra sayfadaki “Tamamla” butonuna basmasanız dahi web sitesinin arkasındaki kişiler forma ne yazdığınızı görebilir. Yani web sitesindeki formu doldurmanız bile risk altında olabileceğiniz anlamına gelir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.