btbilgi

Türkiye kötü niyetli yazılım yayma açısından siber suçluların sıkça tercih ettiği ortamlardan birine sahip. Özellikle bilgisayar, mobil cihaz ve internet kullanıcı sayılarının genel nüfusa oranla epey yüksek olması saldırganlara çekici geliyor. Kaspersky’nin Türk kullanıcıları hedef alan siber saldırılarla ilgili bir raporunda kullanıcıların ne yazık ki tuzağa kolay düştüğü, özellikle de hafta içinde zararlı yazılımlar indirme ihtimalinin yüksek olduğu aktarılıyor.

Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Maher Yamout şu bilgileri vermiş: “Saldırganların kötü amaçlarına ulaşabilmeleri için genellikle klavye başında bulunan kişileri hedef alması gerekiyor. Pek çok tehdit e-posta yoluyla internete yayıldığından kullanıcıların kötü amaçlı bir e-posta ekini açması veya (kimlik avı sitesine yönlendiren) bir bağlantıya tıklaması hedefleniyor. İnsanlar dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarını, mobil cihazlarını ne kadar fazla kullanırsa zararlı yazılımlar indirme ihtimalleri de o kadar artıyor.”

Türk kullanıcıların zararlı yazılımlar ile imtihanıFirmanın araştırmalarında, Türk kullanıcıların Pazar günleri maruz kaldığı ortalama 83 bin saldırıya karşın, bu sayının hafta içi 122 bine çıktığı saptanmış. Kaspersky bu dönemde evde kişisel cihazlarıyla çalışanlara şu temel önlemleri almalarını tavsiye etmekte:

Güvenlik güncellemeleri

Kaspersky’nin verdiği bilgiye göre, bugüne kadarki en geniş çaplı siber saldırı olan Wannacry fidye yazılımı, yama uygulanmamış bir açık üzerinden gerçekleşti. Raporda üzerinden üç yıl geçmesine rağmen hala bu açıktan etkilenebilecek güncel olmayan cihazlar olduğu belirtilmiş. Wannacry vakaları, 2019’da görülen fidye yazılımı vakalarının dörtte birini oluşturuyor.

VPN kullanımı

Herkese açık Wi-Fi ağlarını kullanmayın, kullanmak zorunda kalırsanız bilinen ve yasal VPN yazılımlarından yararlanın. İnternete VPN bağlantısıyla bağlandığınızda, gizli bilgilerinizin açığa çıkmaması sağlanıyor. VPN bağlantısı herkese açık ağlardaki güvensiz unsurların arasından güvenli bir geçiş yolu sunuyor. Kurumsal ağınıza bağlanmanız gerekiyorsa veri sızıntısını önlemek için tüm trafiği kurumsal VPN’den geçirin.

Veri yedekleme

Bir vaka yaşandığında içinde bulunabileceğiniz zorlu durumdan kurtulabilmek, ancak düzenli veri yedekleme ile mümkün. Yedeklemeyi düzenli olarak yapmanın yanı sıra donanım yenileme, yama kurma, veri taşıma veya yeni program kurma gibi önemli işlemlerden önce de yapmak gerekiyor. İşiniz ile ilgili güncel verileri saklamanızı sağlayan otomatik yedekleme çözümlerini kullanmak tavsiye ediliyor.

Resmi uygulama mağazaları

Resmi uygulama mağazaları gibi güvenilir kaynaklarda bile zararlı yazılımlar olabiliyor. Mobil cihazlara uygulama kurarken hangi izinleri aldığına bakın. Google Play veya iOS App Store gibi resmi mağazalardaki uygulama puanlarına ve incelemelerine göz atın. Zararlı yazılımlar düşük puan almış olabilir ve kullanıcılar zararlı yazılım riskini belirten yorumlar bırakmış olabilir. Sık kullanılan uygulamaları indirmek için popüler olmayan uygulama mağazalarını veya yetkisiz portalları kullanmaktan kaçının.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.