btbilgi

Microsoft bu hafta Pazartesi günü yaptığı bir duyuru ile, dünya çapında popüler ürünü Office 365’in yerini alacak yeni ürününü açıkladı. Buna göre Office paketi artık Microsoft 365 adı ile bilinecek. Abonelik ile kullanılan ofis uygulamaları paketine yapay zeka desteği, yeni araçlar, yeni zengin içerik türleri ve bulut destekli yeni deneyimler geliyor.

Microsoft 365 paketi yeni yapay zeka destekli bir Editör özelliğine sahip olacak. Yapay zeka kullanıcılara yazım sırasında çeşitli dilbilgisi destekleri verecek, yazım rehberliği yapacak, cümleleri yeniden ve daha düzgün yazabilmek için öneriler sunacak. Word için sağ panel bölmesi geliştiriliyor, bu yaklaşımı Outlook ve web tarayıcısında da göreceğiz gibi.

PowerPoint uygulaması sunumlara video arka planları ekleme özelliği de dahil olmak üzere, çeşitli yeni premium şablonlar kazanıyor. Yeni ‘Presenter Coach’ (Sunum Koçu) özelliği ise sunumların performansını analiz etmek için otomatik şekilde yapay zekaya başvuracak. Sunum Koçu performans sırasında kitleye ne zaman daha fazla bakmak gerektiğine dair tavsiye verecek, fazla duraksamalar ve sunumu yavaşlatan “Iııı, aaaa” sesleri hakkında uyarılar yapacak.

Excel’e ise bir bankadan veya emeklilik tasarruf hesabından hesap bilgilerini almaya fırsat tanıyan, canlı veri akışlarını görüntülemeye olanak tanıyan güçlü bir ‘Money’ (para) şablonu ekleniyor. Bu entegrasyon için WolframAlpha uygulamasının desteği alınmış. Kullanıcılara lise bilgileri gibi özel verileri dizip analiz etmeye yardımcı olacak yeni veri türleri desteği getirilecek. Ayrıca Excel ile gıda listeleri, sağlıklı diyet programları gibi sayfalar oluşturmak için farklı kaynaklardan veri çekmek mümkün olacak.

Microsoft yaptığı açıklamada bunlar ve daha fazla yeni özelliğin 30 Mart itibarı ile devreye sokulacağını belirtmiş. Fakat kullancıların uygulamaları dalga dalga güncellenecek. Önümüzdeki birkaç ay içinde 38 milyondan fazla eski Office 365, yeni Microsoft 365 abonesine tüm özellikler ulaşacak. Paketin abonelik gerektiren asıl uygulaması daha fazla özellik sunacak. Fakat yeni becerilerin belli bir kısmı ücretsiz kullanıcılara da verilecek ve 20’den fazla dilde mevcut olacak.

Verilen bilgiye göre varolan Office 365 ‘Personal’ ve ‘Home’ sürümleri, Microsoft 365 ‘Personal’ ve ‘Family’ sürümlerine dönüştürülecek. Yeni paketlere 21 Nisan 2020 tarihinden itibaren abone olunabilecek. Halen varolan aboneler ise otomatik şekilde yükseltilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.