btbilgi

Eskiden işverenler ofis çalışanlarının ofislerde daha verimli olduğuna inanıyordu belki. Fakat şu anda çok sayıda şirkette insanların evden çalışması zorunlu. Bu da olaya bakış açısını tamamen değiştirmekte. 2019’daki bir Citrix araştırmasında, Güney Afrika’daki BT karar alıcılarının yüzde 80’i böyle düşünüyormuş. Fakat şimdi karar alıcıların yüzde 93’ünün, doğru teknolojinin olanak sağladığı esnek çalışmanın üretkenliği ve çevikliği artırdığını kabul ettiği aktarılmakta.

Evden çalışmada verimli olmak, daha önce bunu hiç denemeyenler için ilk aşamada zor olabilir. İşte Citrix’in uzaktan çalışmada daha üretken olmak için sunduğu ipuçları:

Başarısızlıktan ders çıkartmak

Bir süredir evden çalışıyor olsanız bile, düzenli olarak iş düzeninizde ayarlamalar yapın. Üretken olmak için en iyi yolu bulmak başarı kadar başarısızlıktan da öğrenmekten geçiyor. Evdeki düzeninizde neler yaptığınıza ilişkin olarak meslektaşlarınıza, ekibinize ve yöneticinize karşı şeffaf olun. Bir yöntem işe yaramıyorsa, yeni yaklaşımlar deneyin.

Sınırları saptamak

Uzaktan çalışanlar için güvenilir ve verimli olmak disiplin gerektiriyor. Bir ‘iş modu’ ve bir ‘ev modu’ ile rutinler belirleyin. Yalnızca çalışmak için kullanabileceğiniz bir alan oluşturun. Her güne aynı şekilde başlayın. İş modu için belli şeylere alışın; mesela çalışırken kulaklık takıyorsanız, herhangi bir şey dinlemiyor olsanız bile iş yaparken kulaklıkları yine takın. Ailenin civarındayken Skype ses testi ile ses kayıtları yapın ve bunları dinleyin. Video ve sesli konferans görüşmelerinde karşı tarafa hangi istenmeyen seslerin gidebileceğini belirleyin.

İş ve aileyi dengelemek

Evden çalışma ve ev ahalisi arasında denge kurmak önemli. Evden çalışmaya yeni başlayan kişilerin, bunun aile için de ciddi bir değişim anlamına geldiğini unutmaması gerekli. Aile bireylerinin çalıştığınızı anlamasını ve ona göre davranmalarını sağlamak için fiziksel sinyaller oluşturulabilir. Çalışma odasında kapı kapatmak veya kulaklık takmak gibi. Ayrıca ailenizin çalışma sürecinizle ilgili bilgilenmesi için açıkça kurallar belirlemek de işe yarayabilir.

Çalışma ve dinlenme saatleri

Ne üzerinde çalışmak istediğinizi ve gün sonunda ne başarmış olmayı beklediğinizi bilmeniz için, işe gününüzü planlayarak başlayın. Gün içindeki en üretken zamanınızı belirleyin. Gününüzü küçük bloklara bölebilirsiniz. Bu çalışma blokları genellikle birbirleriyle de bağlantılıdır. Bunun dışında düzenli olarak ara vermeniz hatırlatılıyor. Elinizin altında sağlıklı atıştırmalıklar/içecekler bulundurun ve gün içinde egzersiz yapın. Ev-ofiste çalışma saatleri daha esnek olacaktır, bunun avantajlarından yararlanılması gerekli.

Çalışma alanına yatırım

Ev-ofisinizde verimli olmak için birden fazla monitöre, güçlü bir masaüstü bilgisayarına, kaliteli bir koltuğa ve ayakta durarak çalışmayı sağlayan bir masaya yatırım yapmayı gözden geçirin. İyi bir mikrofon ya da ideal olarak bir düğmeye basarak etrafınızda neler olduğunu açık bir biçimde duyabileceğiniz ses kesme teknolojisine sahip kulaklıklar edinmek de tavsiyeler arasında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.