btbilgi

Şu anda kullanmakta olduğumuz kablosuz şarj teknolojisi, her ne kadar kablo kullanımını ortadan kaldırsa da hala çok pratik değil. Çünkü şarj edeceğimiz mobil cihazı kablosuz şarj cihazının üzerine koymamız gerekiyor. Bazen yanlış şekilde koyduğumuz zaman telefonumuz şarj olmayabiliyor bile. Çeşitli kurumlar ve araştırma ekipleri gelecekte kullanacağımız gerçek kablosuz şarj sistemleri üzerinde çalışmaktalar. Bunlardan biri de ünlü araştırma kuruluşu Massachusetts Institute of Technology (MIT).

MIT araştırmacıları havadan cihaz şarj etmek için Wi-Fi dalgalarını kullanma prensibine dayanan bir sistemin planlarını sunmuş durumda. Bu sistemin merkezinde terahertz radyasyonu bulunmakta. Terahertz radyasyonu elektromanyetik spektrumda kızılötesi ve mikrodalgalar arasında yer alan yüksek frekanslı dalgaları ifade ediyor. Bu dalgalar başta Wi-Fi sinyali gönderen elektronik cihazlar olmak üzere, birçok cihaz tarafından üretiliyorlar.

Çalışmanın bilimsel makalesinde insanları günlük hayatta terahertz aralığında elektromanyetik dalgalarla çevrili olduğuna dikkat çekilmiş. Eğer bu enerjiyi kullanabileceğimiz bir enerji kaynağına dönüştürebilirsek, şu anda karşı karşıya olduğumuz enerji sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir deniliyor. Bu amaçla geliştirilen çözüm, ‘terahertz doğrultucu’ (terahertz rectifier) olarak adlandırılan bir cihaz sayesinde çalışmakta. Cihazın ana parçası, altında küçük bir bor nitrür tabakası olan bir grafen karesi. Ayrıca her iki tarafta birer anten bulunuyor. Bu antenler ortamdaki terahertz radyasyonunu topluyor ve grafene geçirirken sinyal gücünü arttırıyor. Böylece grafen içindeki elektronlar aynı yönde akıyorlar ve bu da bir doğru akım (DC) yaratabiliyor.

Wi-Fi üzerinden kablosuz şarj için çözüm grafen
Kaynak: MIT

Verilen bilgiye göre cihazda kullanılan grafenin en üst seviyede saf olması zorunlu. Grafendeki en küçük kirlilik veya bozulma elektronların akmaktan çok, etrafa saçılmasına yol açıyor. Bor nitrür tabakası da bunu önlemek için uygulanmış. Bor ve nitrojen atomları, grafenin elektronlarının hepsinin aynı yöne doğru akmalarını sağlıyor.

Bu cihaz halen çok az miktarda elektrik üretebilmekte. Gerçek hayatta uygulandığı zaman da ilk aşamada çok küçük cihazlara güç vermek için kullanılacağı tahmin edilmekte. Örnek olarak ise, kalp pilleri gibi devamlı değiştirilmesi gereken bataryalara güç sağlamak için değerlendirilmesi verilmiş.

Daha ileride ise hedef, akıllı telefonlarımızın ve dizüstü bilgisayarlarımızın havadan toplanan dalgalarla kablosuz şarj edilmesi olacak. Fakat teknolojinin bu seviyeye ulaşabilmesi için önce üretilen enerji miktarının artırılması ve buna bağlı olarak çok uzun şarj sürelerinin çözülmesi gerekli. Ayrıca bu sistem şimdilik sadece özel olarak inşa edilmiş odalarda çalışıyor. Yani bu çözümü mobil cihazlarımızda yakın zamanda göremeyebiliriz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.