btbilgi

Dünya çapında birçok firma çeşitli servislerini ve uygulamalarını ücretsiz şekilde vermeye başladı. İnsanlar Koronavirüs salgını sebebiyle evlerinde kalmaya zorunluyken, markaların ilk amacı kullanıcılara zor zamanlarında destek olabilmek. Bir başka açıdan ise, ücretsiz servisleri şimdi deneyen tüketiciler normal hayata geri döndüklerinde bu servislerin potansiyel birer müşterisi olabilir diye düşünüyorlar. Fakat siber suçlular da bu durumu fırsat bilerek, Netflix ve benzeri ünlü servisleri kötü niyetli operasyonlarına araç haline getirmekteler.

Son günlerde WhatsApp ve diğer sosyal medya ortamlarından “Ücretsiz Netflix üyeliği kazanmak için tıklayın!” mesajları verilmekte. Bu sahtekarlığa karşı kullanıcıları uyaran Bitdefender, sosyal medyadan bu mesajlarla beraber gelen bağlantıların asla tıklanmaması gerektiğini aktarıyor. Ayrıca bu türden bağlantıları gönderen kişilere kandırıldıklarını ve bunun bir siber dolandırıcılık yöntemi olduğunu söyleyerek bilinçlendirmenin de önemli olduğu belirtilmiş.

Bedava üyelik mesajlarının tüketicileri hemen harekete geçirmek ve mesaja iliştirilen linke hızlıca tıklatıp kurban çekmek için tasarlandığı anlatılmış. Kullanıcılara gönderilen mesajda, “Dünya çapında Koronavirüs pandemisi nedeniyle Netflix, evde kaldığınız süre boyunca ücretsiz üyelik veriyor. Linke hemen tıklayın çünkü bu ücretsiz üyeliği kazanma hakkı hemen bitecektir” yazmakta. Şüphelenmeyen kullanıcıları tuzağa düşürmek için ‘netflix-usa.net’ alan adlı internet sitesi kullanılıyor. İncelemelerde bu sitenin yaklaşık bir hafta önce durumu fırsat bilen bir siber dolandırıcı tarafından açıldığı anlaşılmış.

Karantinada bedava Netflix üyeliği sahtekarlığı

Sahte web sitesine giren bedava üyelik kazanacağını zanneden kullanıcılara, önce COVID-19 hastalığı ile nasıl mücadele ettikleri hakkında birkaç soru sorulmakta. Ardından ücretsiz üyeliği başlatmak için bu mesajı 10 farklı kişi ile WhatsApp veya sosyal medya kanallarından tanıdıkları ile paylaşmaları talep edilmekte. Bahsi geçen sahte mesaj başkalarına yönlendirilince de, gönderilen kişiler de sahtekarlığa kurban haline geliyorlar. Sahte sitenin tasarımının çok gerçekçi olduğu ve alan adını şüpheli bulmayan kullanıcıların bile, sırf sitenin görüntüsü yüzünden tuzağa düşmelerinin mümkün olduğu ifade edilmiş.

Bitdefender’a göre yayılan mesajlardan faydalanan dolandırıcılar linke tıklayan kullanıcıları başka iletişim yolları ile dolandırmaya çalışabilir, kullanıcıların kişisel bilgilerini paylaşmaya ikna edebilir veya kötü amaçlı bir yazılım indirmek için manipüle edebilir. Kullanıcıların bu tür sitelere ve kampanyalara şüphe ile yaklaşması tavsiye edilmekte. Bunların dışında, Netflix’in henüz Koronavirüs sebebi ile ücretsiz üyelikler sunmadığı da önemle hatırlatılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.