btbilgi

Esnek çalışma modelleri son zamanlarda çokça konuşulur oldu. Fakat Koronavirüs öncesinde de konseptin kapsadığı yöntemler, teknolojiler ve yaklaşımlar sıkça tartışılmaktaydı. Great Place to Work Enstitüsü’nün verdiği bilgiye göre, mobil çalışmaya yönelik ilk toplumsal araştırmalar 1976 yılına dayanıyor. O dönemde Amerika’da mobil çalışma sisteminin doğmasının başlıca nedeni olarak, işe gidiş gelişlerde trafikte harcanan uzun saatler aktarılmakta.

Günümüzde ise COVID-19 hastalığının hızlı yayılma süreci, hem şirketleri hem de çalışanları bu yaklaşımlara karşı daha hassas hale getirmiş durumda. Toplum sağlığı sebebiyle alınan tedbirler arasında, eğer mümkün ise insanların evden çalışmaları gerekliliği var. Her ne kadar şu anda esnek çalışma sistemleri ciddi bir yük altında olsa da, kuruluşlar aslında çalışanlarının ofis dışında olsalar da birçok işini çeşitli araçlar, servisler ve uygulamalar aracılığı ile kesintisiz gerçekleştirebileceğini görüyorlar.

Bunun bir de motivasyon ve verimlilik boyutu da var. International Workplace Group tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına bakılırsa, uzaktan çalışmak verimliliği yüzde 85 artırabilmekte. Çalışan odaklı yüksek güven kültürü yaklaşımını benimseyen şirketler, esnek çalışma koşullarına ve mobiliteye kolaylıkla adapte olabiliyorlar. Hatta yüksek güven kültürüne dayanan şirketlerin, kriz zamanlarını daha az kayıpla atlatabildiği de saptanmış.

Great Place to Work iş yaşamındaki dijital dönüşümün başarılı sonuç vermesinin, teknolojik altyapıların ve uygulamaların yeterliliği kadar çalışan motivasyonu ile de bağlantılı olduğuna dikkat çekmekte. Kurumun Türkiye’de her yıl gerçekleştirdiği ‘Türkiye’nin En İyi İşverenleri’ benchmark araştırmasının bulguları bu noktada hatırlatılmakta. Buna göre nitelikli işgücüne dahil kişiler, özellikle de Z kuşağı üyeleri iş tercihlerinde esnek çalışma olanaklarını diğerlerine göre daha fazla dikkate almakta. Araştırmada mobiliteyi sadece bir maliyet unsuru olarak değerlendiren işletmelerin, nitelikli işgücü için cazip birer seçenek olmaktan uzaklaşıyor oldukları sonucuna varılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.