btbilgi

Blokzinciri çözümleri dünya çapında çok çeşitli sektörlerde kendine yer bulabiliyor. Bankacılıktan turizme, eğitimden üretime kadar değişik kullanımları bulunan bu çözümlere sağlık sektöründen de büyük ilgi var. Özellikle Koronavirüs salgını döneminde, ülkelerin medikal ekipman tedariğinde büyük zorluk yaşamakta olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Bu sorun ülkemiz için de geçerli, fakat yeni geliştirilen bir blokzinciri çözümü ile süreçteki birçok problemin üstesinden gelinmesi mümkün.

Özel Natomed Hastanesi’nin Ar-Ge çalışmaları sayesinde oluşturulmuş bir sistemin ana odağı hastanelerdeki ürün tedariği. Bunun yanında hastaların takip edilmesi ve tedavi süreçleriyle ilgili verilerin toplanarak işlenmesinde de kullanılabilecek. Hastanenin başhekimi Prof. Dr. Ayşegül Akbay sistemle ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Hastanelerde yüksek teknolojinin sadece ameliyat ve tedavi için değil yönetim ve diğer süreçlerde de uygulamaya alınması gerekiyor. Uzun yıllardır üzerinde çalıştığımız blokzinciri teknolojisi, Koronavirüs salgınıyla önemini bir kez daha bize hatırlattı ve artık uygulama aşamasına geçiyoruz.”

“Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde hastanelerin ihtiyaç duyduğu ekipmanı hızlı bir şekilde karşılayamadığını gördük. Bunun en önemli sebeplerinden biri Koronavirüs salgınının toplumda kaos ve panik havasına neden olması, bu durumdan yararlanan fırsatçıların ürünlerini saklamaları ya da fahiş fiyatlara sunması. Sağlık Bakanlığı ve diğer devlet kurumlarının müdahalesiyle bu sorunun üstesinden gelinmiş olsa da, sürdürülebilir olmadığı herkesin malumu. Blokzinciri teknolojisinin kullanımıyla medikal ekipman ve ürünlerin üretim yerinden hastanelere gelişine dek tüm sürecini takip edebilecek. İhtiyaç duyulan maske, eldiven ve diğer ekipmanlar için piyasa değerini görülebilecek ve üreticiler tarafından yapılan ani değişiklikler raporlanıp uygun üreticilere yönlendirme yapılabilecek. Böylece her krizde ortaya çıkan sağlık fırsatçılarının da sonu gelmiş olacak.”

“Özellikle hastane dışında tedavisi devam eden ve gözetim altında olması gereken hastalar için bu teknolojiden faydalanabileceğimizi düşünüyoruz. Hastanede tedavisi devam edenler için ise hali hazırda kullanılan yapay zeka teknolojileriyle entegre sistemler kurup, ortalama iyileşme süresi gibi süreçleri takip ederek kaynaklarımızı daha verimli kullanabilmeyi umuyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.