btbilgi

Salgın dönemi beraberinde evden çalışma ve evden online eğitim uygulamalarını da getirdi. Türkiye’de vatandaşlara devamlı evde kalmaları yönünde çağrılar yapılırken, bir yandan da Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve televizyon kanalları üzerinden ders yayınları gerçekleştirilmekte. Ne yazık ki yayınların eksik bir yanı var, o da bazı çocukların tüm ihtiyaçlarını karşılamıyor olması. İşte bu noktada işitme engelli çocukların gelişimlerinin devamlılığı için oluşturulan özel yapılardan biri olan ‘Ses Getirenler’ projesi dikkat çekiyor.

Samsung Electronics Türkiye ve Çocuk Eğitim Derneği tarafından hayata geçirilen ve iki yıldır devam eden Ses Getirenler projesi, özel bir internet sitesi aracılığı ile işitme engelli çocuklara özel eğitim videoları yayınlamakta. 0-5 yaş arası ya da henüz ilkokula başlamamış engelli çocukların yaşıtlarıyla paralel bir gelişim göstermelerini hedefleyen proje kapsamında, şu ana kadar 2 binden fazla kullanıcıya ulaşılmış.

40’ın üzerinde uzman akademisyenin yer aldığı proje aileler için tavsiye videoların yanı sıra, 400’ün üzerinde işitme engelli çocuk ve ailesi ile hazırlanan eğitici videolardan oluşan içeriklerini devamlı şekilde artırıyor. Aileler web sitesi üzerinden zengin eğitim içeriklerine erişebiliyorlar. İşitme engelli çocuğu olan ebeveyn adrese girerek üye oluyor, kendilerine yollanan onay şifresinden sonra çocukları ile birlikte, evde ders çalışma tekniklerini içeren Aile Destek Videolarını izlemeye başlıyor.

Eğitimler haricinde Uzman Videoları bölümünde uzman doktor, odyolog, konuşma terapisti ve özel eğitim uzmanı, okul öncesi dönem ve erken çocukluk dönemi alanlarında çalışan akademisyenlerin hazırladığı videoları ve Aile Videoları Bölümünde de işitme engelli çocuğu olan ailelerin tecrübelerini paylaştığı videoları izleyebiliyorlar. Ayrıca ebeveynler evdeki malzemelerden eğitim materyali yapma konusunda video içeriklerine de ulaşabiliyor.

Ebeveynler gerekli durumlarda 0549 720 17 98 no’lu telefondan Aile Danışma Hattı ile iletişime geçebiliyorlar. Onun dışında sitede yer alan Aile Danışmanı linkine tıklayarak, gelen formu doldurarak da sorularını iletebiliyor. Her gün 10 kişilik bir uzman kadrodan oluşan danışmanlar tarafından gün içinde geri dönüş yapılarak ebeveynlerin soruları yanıtlanıyor.

Yeni bir bilgiye göre, sitede artık Koronavirüsten korunma konusunda bilgilendirici videolar da yer alacak. T.C. Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs ile mücadele için hazırlanan videoların da ekleneceği platformda ayrıca aile danışmaları ve psikologlar, salgından dolayı kaygıları olan ailelere destek vermeye başlayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.