btbilgi

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), yeni bir açıklama ile Koronavirüs salgını döneminde telekomünikasyon sektöründe yaşanabilecek ekonomik sıkıntılara dikkat çekmiş. TELKODER’e göre önümüzdeki süreçte ekonomideki daralmaların, sektörde sözleşme iptalleri ve sözleşme bedellerinin ödenmemesi gibi olumsuz durumları beraberinde getimesi mümkün. Bu olumsuz koşulların da başta alternatif telekom işletmecileri olmak üzere, hem sektörde faaliyet gösteren şirketleri ve çalışanları hem de tüketicileri ciddi biçimde zorlayacağı aktarılmakta.

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgının uzun vadede ekonomik anlamda daralmalara neden olacağı öngörülmekte. TELKODER açıklamasında telekomünikasyon sektörünün bu daralmalardan etkilenecek kritik sektörler arasında yer aldığı belirtilmiş. Milyonlarca insanın evden çalışmaya başladığı, eğitimlerin online olarak yürütüldüğü bu dönemde, sektörde yaşanacak en ufak bir ekonomik krizin eğitimden sağlık sektörüne kadar tüm ülkeyi etkileyebilme potansiyelinden bahsedilmiş.

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak şu açıklamayı yapmış: “TELKODER olarak yaşanan bu olağandışı süreçten ötürü hem ülkemiz hem de dünya için büyük bir üzüntü ve endişe duyuyoruz. Bu olağanüstü dönemlerde tüm sektörlerde olduğu gibi telekomünikasyon sektörümüzde de özellikle alternatif telekom işletmecileri ve sektör çalışanlarımızın yaşayacağı ekonomik sıkıntılara karşı sektör paydaşlarının ve yetkili kurumların önlem alması elzem. Bu ekonomik sıkıntılar tüketicilerin de zarar görmesine neden olabilir.”

“Bu noktada, telekomünikasyon sektörü diğer sektörlere göre avantajlı, çünkü söz konusu önlem ve adımların hayata geçirilmesi için devlet kaynaklarının yanı sıra, sektörde faaliyet gösteren işletmecilerin katkıları ile oluşturulan Evrensel Hizmet Fonu’nun kullanılması da düşünülebilir. Bu zor dönemde adeta bir bel kemiği görevi gören telekomünikasyon sektörümüzün ayakta tutulması kritik bir önem taşıyor. Diğer türlü yaşanacak ekonomik kriz sektörün birkaç yıl geri gitmesine yol açabilir. Telekomünikasyon gibi lokomotif bir sektörde yaşanacak büyük çapta ekonomik kriz ise tüm ekonomimizi derinden sarsacaktır. TELKODER olarak yetkilileri bu çerçevede sorumluluk almaya davet ediyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.