btbilgi

Evden çalışmak bazıları için uygun ama bazıları için değil. Özellikle de çocukların okula gidemediği bu dönemde, evlerde aynı anda iş yapmak ve akıl sağlığımızı korumak durumundayız. İnsanlar bunun yarattığı stresle farklı biçimlerde başa çıkmaya çalışıyor. Bazıları tüm gün TV izlerken, bazıları da online oyunlar oynuyor. Tasarımcı Ji Lee ise boşa kalan vaktinde verimliliği elden bırakmıyor ve yeni nesil emoji işaretleri tasarlamakla uğraşıyor.

Lee şu açıklamayı yapmış: “Dünyanın şu anda yaşadıklarının insanların davranışlarını, iletişim kurmalarını ve gerçekliklerini algılama biçimlerini derinden etkileyecek büyük tarihi bir şey olduğuna inanıyorum. Bunu göz önünde bulundurarak, yeni gerçekliğimizi yansıtan yeni bir emoji setine ihtiyacımız olduğunu düşündüm.”

Tasarımcının hazırladığı emoji seti, tam da salgın hastalık zamanına uygun. Setteki 12 emojiden en çok dikkat çekenler bitmiş tuvalet kağıdı rulosu, dua eden ellerden yola çıkarak yapılmış el yıkama işareti, evin penceresinden dışarı bakan tek bir kişi, dezenfektan şişesi, ‘kapalı’ tabelası ve tabi ki Koronavirüsün kendisi.

Yeni nesil emoji: Bitmiş tuvalet kağıdı ve el yıkama

Lee emojilerin genelde çok esprili olduğunu düşünüyor: “Ancak bu emoji seti çok ciddi küresel konuları temsil etmekte. Mizah hayatımızın çok önemli bir parçası, bu da zor zamanlar atlatmamıza yardımcı oluyor. Eğer bunlar zor bir günde insanları bir şekilde gülümsetirse mutlu olurum.”

Genç adam işleri ve emoji yapma dışında başka projeler le de uğraşmaktaymış. Mesela salgın yüzünden Asya kökenli insanların karşı karşıya kaldığı ırkçı durumlara dikkat çekmek için bir tam yüz maskesi veya  Edward Hopper’ın ünlü ‘Nighthawks’ tablosunun, içinde insanlar olmayan boş ve sessiz bir versiyonu gibi. Koronavirüs emojileri tasarlayan tek kişi de Lee değil, Jennifer Daniel isimli bir başka tasarımcı da kendince özel bir emoji seti yaparak duruma katkıda bulunmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.