btbilgi

Uçan dron denildiğinde ilk akla gelen markalardan biri olan DJI, Çinli yetkililer ve özel sektörle birlikte Koronavirüse karşı çeşitli mücadele çözümleri geliştirmiş. Uzaktan kumandayla kontrol edilen dronlar, salgın hastalık döneminde insan etkileşimlerini minimuma indirmesi açısından önemli bulunuyor. DJI’ın yerel ortaklarla gerçekleştirdiği projeler 4 ana konuda: İletişimi kolaylaştırmak, alanları dezenfekte etmek, gerekli malzemeleri teslim etmek ve vücut sıcaklıklarını ölçmek. Rapor edilen örnek uygulamalar şu şekilde:

Sokak denetleme ve duyurular

Dünyanın dört bir yanındaki arama kurtarma çalışmalarında gördüğümüz üzere dronlar geniş alanları görüntülemek ve coğrafi olarak zor alanlarda iletişim kurulmasına yardımcı olan araçlar haline geldi. Bu özellikler salgın hastalık paniğini yaşayan yoğun kentleri denetlemek ve burada sağlıklı iletişim kurulmasına yardımcı olmak adına kritik önem taşımakta. Dronlar yardımıyla yetkililer bir alanı verimli bir şekilde denetlemenin yanı sıra maske takılması, içeride kalınması gibi duyurular da yapılıyor. Bütün bunlar yetkililerin enfekte olmuş insanlarla yakın temasta bulunmasını da engellemekte.

Paket teslimatı

Pandemiyle birlikte insanların evlerinde kalması paket ve gıda dağıtım sistemlerine ciddi bir yük bindirdi. Bu noktada dronla paket teslimatları kritik tıbbi malzemeleri dağıtmanın etkili ve temassız bir yolu olarak ortaya çıktı. Dronlarla her iki taraf için de riski bertaraf ederek 6 kg’ye kadar paketleri teslim edilebiliyor. Bu da özellikle virüs tedavisi yapılan hastaneler gibi virüsün varlığının doğrulandığı alanlarda hayati önem taşıyor.

Dezenfektasyon

COVID-19’un yayılmasını önlemek amacıyla, yerel sağlık yetkilileri kamu alanlarını verimli şekilde dezenfekte etmenin yollarını arıyorlar. Dronlar da bu iş için denenmekte. Daha önce tarımsal ilaçlama için kullanılan sıvı püskürtme dronları dezenfektanlarla doldurularak, tüm kamusal alanların dezenfekte edilmesi sağlanmış. Yeni dezenfeksiyon işlem etkinliğinin detaylı ölçümü henüz tamamlanmamakla birlikte, hız ve alan bakımından oldukça etkili olduğu söyleniyor. Bir dron 16 litrelik püskürtme tankı sayesinde, saatte 100 bin m2’lik alanı dezenfekte edebiliyor.

Vücut ısısı ölçümü

Çinli bazı sağlık ekipleri, vücut ısılarını ölçmede kızılötesi kameralarla donatılmış dronlar kullanıyor. DJI mühendis ekibi uçan kızılötesi kameralarla insan vücut sıcaklığının ölçülebilmesi için bazı testler yapmış. Termal kameranın görüş alanına pamuklu bir çubuk takılarak kameranın doğru ölçüm yapabildiği saptanmış. Ölçüm için özellikle ayarlanmış uçan dron, personel güvenli bir mesafedeyken bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Yine de dronlar tıbbi veri elde etmek için kullanılmıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.