btbilgi

Koronavirüs dünya genelinde sağlık sistemleri ve sağlık kurumları açısından zorluklar meydana getirmekte. Çeşitli ülkelerde hızla yayılan virüsü kontrol altına almak için, en kısa zamanda teşhis edilebilmesi önem taşıyor. Çin başta olmak üzere ülkelerde araştırma kuruluşları en kısa sürede teşhis konmasını sağlayacak test kiti projeleri üzerinde çalışırken, iyi bir haber Alman kökenli teknoloji firması Bosch’dan geldi.

Şu anda kullanılan testlerde hastalar, sonucu almak için genelde bir ila iki gün beklemek zorunda kalmakta. Fakat hastaların sağlık durumu hakkında kesin bilginin hemen elde edilmesi ve enfekte kişilerin anında tespit edilerek karantinaya alınmasının sağlanması gerekiyor. Bosch’un geliştirdiği test kiti ise, numunenin alındığı andan sonucun geldiği ana kadar 2,5 saatin altında bir sürede işlemi tamamlayabilmekte.

Sadece altı hafta içinde geliştirilen hızlı test kitinin bir diğer avantajının, doğrudan bakım noktasında işlem yapılabilmesi olduğu aktarılmış. Bu da değerli sayılabilecek bir süre olan numunelerin taşınması ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bosch’un hızlı testinin, doğrudan tüm sağlık kurumları tarafından kullanılabilecek dünyanın ilk tam otomatik moleküler tanı testlerinden biri olduğu da ayrıca aktarılmış. Tek bir numunenin sadece COVID-19 hastalığını tespitte değil, aynı zamanda Influenza A ve B dahil olmak üzere 9 farklı solunum yolu hastalığının tespitinde de kullanılması söz konusu.

Bosch’dan 2,5 saatte sonuç veren Koronavirüs test kiti

Numune bir medikal pamuklu çubuk (swab) yardımıyla hastanın burnundan veya boğazından alınıyor. Test için gerekli ayıraçları içeren kartuş, analiz için Bosch Vivalytic test cihazının içerisine yerleştiriliyor. Analiz sırasında sağlık çalışanları, hastaların tedavisi gibi diğer görevlerle ilgilenebiliyor. Vivalytic analiz cihazı, özel olarak eğitim almamış olan sağlık çalışanlarının bile testi güvenilir bir şekilde yapabilmesine imkan sağlayacak kadar kullanıcı dostu bir tasarıma sahip. Analiz cihazı 24 saat içerisinde 10 adede kadar test yapabilmekte. Bu da günde 1.000 testin değerlendirilmesi için sadece 100 cihazın yeterli olması demek.

Test kitinin gerçekleştirilen laboratuvar denemelerinde yüzde 95’in üzerinde doğru sonuçlar verdiği belirtilmiş. Test kiti Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) kalite standartlarını da karşılamakta. Çözümün Bosch Healthcare ile Kuzey İrlandalı medikal teknoloji şirketi Randox Laboratories Ltd. arasındaki iş birliğiyle geliştirildiği bilgisi de verilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.