btbilgi

İlaç üretimi sadece içinde bulunduğumuz kriz döneminde değil, her zaman önem taşımakta. İnsanlığın virüslere ve zararlı faktörlere karşı iyileşmesini destekleyen ilaçların üretilmesi, Koronavirüs gibi salgınlarda daha fazla aciliyet kazanıyor. Bu alanda çalışan Japon bilişim teknolojileri firması Fujitsu, Polaris şirketi ile birlikte yeni bir ilaç keşif platformu üzerinde çalışıyormuş. Platform ilaç şirketlerinin daha hızlı ve uygun maliyetle yeni ilaç geliştirmelerini desteklemek amacı taşıyor.

Verilen bilgiye göre konvansiyonel bilişim yöntemleriyle on milyonlarca molekül incelenirken, yeni platform aynı zaman aralığında milyarlarca inceleme yapabiliyor. Platform aynı zamanda bu işlemi piyasadaki diğer ilaç keşif platformlarından çok daha hızlı yapabiliyor. Fujitsu’nun kuantumdan ilham alan ‘Digital Annealer’ teknolojisinin, benzer çözümlerden 10 bin kat daha hızlı sonuç verebildiği aktarılmakta. Öncü molekülleri tanımlamak ve ilaç gelişiminin ilk aşamalarına ulaşmak için geçen sürenin, iki ila dört yıldan sekiz aya kadar düşebileceği ifade edilmiş.

Ar-Ge hızlandıran ilaç keşif platformu kuantum ilhamlı işlem teknolojisi, makine öğrenme ve hibrit kuantum mekaniğiyle moleküler ilaç etki simülasyonlarının (QM / MM) bir kombinasyonunu kullanıyor. Öncü moleküller tanımlandıktan sonra, Polaris’in tescilli makine öğrenme algoritması ve ilaç etki simülasyonları, seçilen moleküllerin bir ilacın piyasaya sürülmesi için gereken tüm özelliklere sahip olup olmadığını hızla değerlendirebilmekte. Platformun Koronavirüs gibi salgınlarda tedavi bulunması için yaşanan süreçleri daha da hızlandırabileceği belirtilmiş.

Platform halen pilot çalışma aşamasında. Bu aşamada her yıl 22 bin ölüm vakasıyla sonuçlanan 100 milyon hasta sayısıyla yaygın bir hastalık olan ‘dang humması’nın tedavisi için gerekli molekülleri araştırıyor. Pilot çalışma için seçilen dang humması hastaları için maalesef hala bir tedavi yok. Dang humması tedavisi için öncü moleküllerin, Mayıs 2020’de bir sonraki aşamaya geçilebilmesi için hazır hale geleceği tahmin edilmiş. Fujitsu ve Polaris bu çalışmaya paralel olarak, yeni ilaç firmalarıyla bir sonraki hastalık hedeflerini araştırmaktaymış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.